$2,712.25
Was$2,855.00Save $142.75 (5%)
19.5" Wide Commercial Beverage Center - SCR1104RH
$2,712.25
Was$2,855.00Save $142.75 (5%)
Key Features
Commercially listed
Double pane tempered glass door
Stainless steel interior
Self-closing door
LED lighting
Digital thermostat
Large capacity
Cantilevered shelving
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Commercially listed
ETL-S listed to NSF standards and approved to UL-471 electrical standard for commercial use
Double pane tempered glass door
Heat-safe glass door offers full display all the way down to the floor
Stainless steel interior
Walls are constructed from stainless steel for added durability and easy cleanup
Self-closing door
Door will automatically close when left ajar, preventing items from accidentally being exposed to ambient temperatures
LED lighting
LED lighting on both sides and backlit header panel illuminate the interior for easy viewing
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management
Large capacity
Generous 9.9 cu.ft. interior provides users with spacious storage
Cantilevered shelving
Adjustable shelving accommodates virtually any size with convenient cantilevered system
7 plastic, perforated shelves
Six adjustable full and one removable half shelf accommodate a variety of sizes inside the 9.9 cu.ft. interior
High/low temperature alarm
High/low temperature alarm warns of fluctuations outside the specified temperature range
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-forced cooling
Commercial grade compressor with internal fan-forced cooling ensures the interior is evenly cooled from top to bottom with rapid recovery from door openings
Energy-Saving Mode
Limits operation time for fan, compressor, and interior lighting for savings on energy use and costs
On/off rocker switch
Easily allows users to manage the interior lighting to best meet their needs
Factory-installed handle
Pre-installed sturdy, curved handle in black
Right-hand door swing
This unit comes with a right-hand door swing. For a left-hand door swing, see model SCR1105LH
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 2.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 165.0 lbs. (75 kg) |
| Shipping Weight | 195.0 lbs. (88 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076133 |
Refrigerator Features
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Plastic |
| Shelf Qty | 7 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R290a |
| Refrigerant Amount | 1.58oz. |
| High Side PSI | 245.0 |
| Low Side PSI | 130.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36°F to 43°F |
| Sound Level | 59.1 dB |
Dimensions
| Interior Height | 57.0" (145 cm) |
| Interior Width | 16.38" (42 cm) |
| Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Compressor Step Height | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Width | 16.38" (42 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.0" (23 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.5 in. |
| Height | 71.75 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.5 in. |
| Shipping Height | 76.75 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 195 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 195 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.54 lbs. |
| Total of Cubes | 19.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.54 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 71.75" (182 cm) |
| Height to Hinge Cap | 72.5" (184 cm) |
| Width | 19.5" (50 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 41.5" (105 cm) |
| Capacity | 9.9 cu.ft. (280 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 2.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 165.0 lbs. (75 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076133 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Plastic |
| Shelf Qty | 7 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R290a |
| Refrigerant Amount | 1.58oz. |
| High Side PSI | 245.0 |
| Low Side PSI | 130.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36°F to 43°F |
| Sound Level | 59.1 dB |
| Interior Height | 57.0" (145 cm) |
| Interior Width | 16.38" (42 cm) |
| Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Compressor Step Height | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Width | 16.38" (42 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.0" (23 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.





















