$3,652.75
Was$3,845.00Save $192.25 (5%)
24" Wide Beverage Center - SCR1400WLHCSS
$3,652.75
Was$3,845.00Save $192.25 (5%)
Key Features
Frost-free operation
Slim fit
Self-closing door
Commercially listed
Factory installed lock
Recessed LED lighting
Adjustable shelves
Glass door with stainless steel trim
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Slim fit
Just 24" wide and deep for an easy fit in any setting
Self-closing door
Door will automatically close when left ajar, preventing items from accidentally being exposed to ambient temperatures
Commercially listed
ETL-S listed to NSF standards for commercial use
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Recessed LED lighting
On/off button to illuminate stored products with an attractive and energy efficient glow
Adjustable shelves
Fifteen glide positions accommodate a variety of sizes, with heavy duty wired shelving
Glass door with stainless steel trim
Heat-safe design offers safe display of stored products
Professional handle
Completes the look
Stainless steel cabinet
304 grade stainless steel for durable elegance
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management. Temperature range: 34º F to 43º F
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Built-in or freestanding
Flexible design with a front-breathing cooling system to allow built-in installation and a fully finished exterior that also enables safe freestanding use
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | Year |
| Labor | Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.63 lbs. |
| Total of Cubes | 22.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.63 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 70.0" (178 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.75" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.63" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.75" (119 cm) |
| Capacity | 12.6 cu.ft. (357 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 160.0 lbs. (73 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061566 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 6 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36°F to 43°F |
| Sound Level | 35.7 dB |
| Interior Height | 60.25" (153 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 4.0" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.






















