$1,776.50
Was$1,870.00Save $93.50 (5%)
24" Wide Built-In Beverage Center, ADA Compliant - SCR600GLBIADA
$1,776.50
Was$1,870.00Save $93.50 (5%)
Key Features
ADA Compliant
Factory installed lock
Built-in capable
Commercially approved
Double pane tempered glass door
Automatic defrost
Internal fan
White interior finish
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
ADA Compliant
32 inch height is designed to fit under ADA compliant counters
Factory installed lock
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Built-in capable
Front-breathing design allows you to install the unit under counters with minimum clearance
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear display to promote impulse buys
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Internal fan
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
White interior finish
Interior offers more visibility with a brighter look
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a a convenient switch located behind the thermostat
Half-sized wire shelf
Sits on top of the compressor and features wire slots ideal for holding bottles on their sides
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Hidden evaporator
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall for easier cleaning and more efficient cooling
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy and intuitive temperature management
One piece interior liner
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Reversible door
User-reversible door swing offers more flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101064536 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.






















