$1,798.99
Was$1,799.99Save $1.00
Pro 24″ Built-in Beverage Center - SPRBC056D1SS
$1,798.99
Was$1,799.99Save $1.00
Key Features
Built-in under-counter design stores up to 126 beverage cans and 6 bottles of wine
Temperature range: 34°F – 50°F (1°C – 10°C)
Pro-vection cooling includes one whisper quiet fan that remains on to circulate the air to maintain an even temperature
Seamless capacitive touch controls
Choose between 2 interior lighting colors: Arctic white or Azure blue
Perimetrical LED lighting casts a warm glow and includes 4 lighting options
3 adjustable glass shelves
Premium door design includes dual pane, Low-E Argon-filled glass
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Built-in under-counter design stores up to 126 beverage cans and 6 bottles of wine
Temperature range: 34°F – 50°F (1°C – 10°C)
Pro-vection cooling includes one whisper quiet fan that remains on to circulate the air to maintain an even temperature
Seamless capacitive touch controls
Choose between 2 interior lighting colors: Arctic white or Azure blue
Perimetrical LED lighting casts a warm glow and includes 4 lighting options
3 adjustable glass shelves
Premium door design includes dual pane, Low-E Argon-filled glass
Reversible door for left or right hand swing
Integrated, hidden hinge
Ergonomic handle
Specifications
Product Dimensions
| Product Width | 23.8" - 60.45 cm |
| Product Depth | 25.3" - 64.26 cm |
| Product Height | 34.1" - 86.61 cm |
Package Dimensions
| Package Width | 26.8" - 68.07 cm |
| Package Depth | 28.6" - 72.64 cm |
| Package Height | 38" - 96.52 cm |
Weight
| Product Weight | 116.8 lbs - 52.98 kg |
| Package Weight | 136 lbs - 61.69 kg |
Dimensions & Weight
| Width | 23.8 in. |
| Height | 34.1 in. |
| Length | 25.3 in. |
| Weight | 116.8 lbs. |
| Package Weight | 136 lbs - 61.69 kg |
| Package Width | 26.8" - 68.07 cm |
| Package Depth | 28.6" - 72.64 cm |
| Package Height | 38" - 96.52 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.8 in. |
| Shipping Height | 38 in. |
| Shipping Length | 28.6 in. |
| Shipping Weight | 136 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 136 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.72 lbs. |
| Total of Cubes | 11.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.72 lbs. |
Warranty
| 24 months parts and labor coverage | Installation and/or yearly maintenance (cleaning) are not covered under warranty. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Silhouette Appliances in Missouri.




































