24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer - T24UC920DS
24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer
Model: T24UC920DS








24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer
Model: T24UC920DS
Replaced By
Freedom 24 inch UC Refrigerator Freezer - Pro 24" Professional
Model: T24UC925DS

$4,549.00
Was$5,049.00Save $500.00 (10%)
Key Features
Star-K certified
SoftClose doors for a smooth close
Filtered Automatic Ice MakerClose
Filtered Automatic Ice Maker
Sabbath ModeClose
Door Open Alarm
Quick Chill
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.Close
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
SoftClose doors for a smooth close
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Filtered Automatic Ice MakerClose
Filtered Automatic Ice Maker
Sabbath ModeClose
Door Open Alarm
Quick Chill
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.Close
Sabbath Mode
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.
Specifications
Design
| Design | Built-in |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Door Hinge | Other |
| Panel Ready | Not Possible |
| Number of compressors | 1 |
| Door Open Indicator | Yes |
| Installation Type | Built-under |
| Color | Stainless Steel |
Cooling
| Number of shelves in fridge compartment | 0 |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 0 |
| No. of egg racks | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 0 |
Freezing
| Freezing drawers (Stck) | 0 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Light Wattage - Freezer | LED |
Comfort
| Shelves for Bottles | No |
| Type of Control | SuperCool, Temperature display fridge, Warning signal door open |
| Lockable door | No |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | No |
| Humidifying equipment | |
| Signal d'avertissement / de dysfonctionnement | No signal |
Connection
| Watts | 150 W |
| Power Cord Length | 60 |
| Amps | 15 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug type | A8 120V-3 prong rectangular |
| Volts | 115 V |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 11 lbs |
| SuperCool | yes |
| Ice Production Per 24 Hours | 5 lbs |
| SuperFreeze® | no |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | no |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 0 |
| Sabbath Mode | yes |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 174 lbs. |
| Net Weight | 160.000 lbs |
| Size and weight | |
| Power Cord Length | 60 |
| Gross Weight | 174.000 lbs |
| Power Cord Length | 60 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 214 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 214 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.19 lbs. |
| Total of Cubes | 11.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.19 lbs. |
Where to Buy Thermador Appliances in Missouri.
















