24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer - T24UC920DS
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer
Model: T24UC920DS
Color : Stainless Steel
Stainless Steel
Replaced By
Freedom 24 inch UC Refrigerator Freezer - Pro 24" Professional
Model: T24UC925DS
Product - T24UC925DS
View Product
Key Features
  • Star-K certified
  • SoftClose doors for a smooth close
  • Filtered Automatic Ice MakerClose
  • Filtered Automatic Ice Maker
  • Sabbath ModeClose
  • Door Open Alarm
  • Quick Chill
  • SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.Close
Read More
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Filtered Automatic Ice Maker
Sabbath ModeClose
Door Open Alarm
Quick Chill
Sabbath Mode
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.
Specifications
Design
DesignBuilt-in
Number of independent cooling systems1
Door HingeOther
Panel ReadyNot Possible
Number of compressors1
Door Open IndicatorYes
Installation TypeBuilt-under
ColorStainless Steel
Cooling
Number of shelves in fridge compartment0
Number of Adjustable Glass Shelves0
No. of egg racks0
Number of Refrigerator Door Bins0
Freezing
Freezing drawers (Stck)0
Number of freezing flaps (Stck)0
Light Wattage - FreezerLED
Comfort
Shelves for BottlesNo
Type of ControlSuperCool, Temperature display fridge, Warning signal door open
Lockable doorNo
SUPERCOOLYes
SUPERFREEZENo
Humidifying equipment
Signal d'avertissement / de dysfonctionnementNo signal
Connection
Watts150 W
Power Cord Length60
Amps15 A
Frequency60 Hz
Plug typeA8 120V-3 prong rectangular
Volts115 V
Comfort and Convenience
Water Filteryes
Ice Makeryes
Ice Storage Capacity11 lbs
SuperCoolyes
Ice Production Per 24 Hours5 lbs
SuperFreeze®no
Door Open Alarm Fridgeyes
EcoModeno
Sabbath Modeyes
Connectivity
Home Connect® WiFi-enabledno
Dimensions & Weight
Width23.88 in.
Height34.25 in.
Length24 in.
Weight174 lbs.
Net Weight160.000 lbs
Size and weight
Power Cord Length60
Gross Weight174.000 lbs
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width28.88 in.
Shipping Height39.25 in.
Shipping Length29 in.