$1,649.99
15″ Built-in Under Counter Ice Maker - DIM32D2BSSPR
$1,649.99
Key Features
A Sleek Space Saver
The End of Ice Extinction
Minimum Clearance
A Sleek Space Saver: No need to sacrifice precious cabinet space for this elegant under counter ice maker. Measuring in at a slim 15”, this unit is the narrow enough to fit in tight interior spaces and won’t obstruct any entertaining areas.
The End of Ice Extinction: producing up to 32lbs. of crystal clear ice daily, this unit will never leave you high and dry in the ice department. Perfect for the abundant entertainer, this ice production powerhouse has 3 sizes of cube settings so you will also have the right amount for every taste and occasion.
Minimum Clearance: Thanks to a brilliantly built-in drain pump and removable internal ice bucket, cleaning can be done simply and swiftly. That means less maintenance and more mingling.
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
A Sleek Space Saver
No need to sacrifice precious cabinet space for this elegant undercounter ice maker. Measuring in at a slim 15", this unit is the narrow enough to fit in tight interior spaces and won’t obstruct any entertaining areas.
The End of Ice Extinction
Producing up to 32lbs. of crystal clear ice daily, this unit will never leave you high and dry in the ice department. Perfect for the abundant entertainer, this ice production powerhouse has 3 sizes of cube settings so you will also have the right amount for every taste and occasion.
Minimum Clearance
Thanks to a brilliantly built-in drain pump and removable internal ice bucket, cleaning can be done simply and swiftly. That means less maintenance and more mingling.
A Sleek Space Saver: No need to sacrifice precious cabinet space for this elegant under counter ice maker. Measuring in at a slim 15”, this unit is the narrow enough to fit in tight interior spaces and won’t obstruct any entertaining areas.
The End of Ice Extinction: producing up to 32lbs. of crystal clear ice daily, this unit will never leave you high and dry in the ice department. Perfect for the abundant entertainer, this ice production powerhouse has 3 sizes of cube settings so you will also have the right amount for every taste and occasion.
Minimum Clearance: Thanks to a brilliantly built-in drain pump and removable internal ice bucket, cleaning can be done simply and swiftly. That means less maintenance and more mingling.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 14.9 in. |
| Height | 34.4 in. |
| Length | 24.2 in. |
| Weight | 81.6 lbs. |
| Package Weight | 92.6 lbs - 42.00 kg |
| Package Width | 17.1" - 43.43 cm |
| Package Depth | 27.2" - 69.09 cm |
| Package Height | 36.6" - 92.96 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 17.1 in. |
| Shipping Height | 36.6 in. |
| Shipping Length | 27.2 in. |
| Shipping Weight | 92.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92.6 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 89.24 lbs. |
| Total of Cubes | 7.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 89.24 lbs. |
Product Dimensions
| Product Width | 14.94" - 37.95 cm |
| Product Depth | 24.19" - 61.44 cm |
| Product Height | 34.63" - 87.96 cm |
Package Dimensions
| Package Width | 17.13" - 43.51 cm |
| Package Depth | 27.19" - 69.06 cm |
| Package Height | 36.63" - 93.04 cm |
Weight
| Product Weight | 82 lbs - 37.19 kg |
| Package Weight | 92.59 lbs - 42.00 kg |
Warranty
| 24 month warranty on parts and labor with in-home service | Installation and yearly maintenance (cleaning) are not covered under the warranty. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Silhouette Appliances in Missouri.






















