Opal Nugget Ice Maker + Side Tank and Bluetooth - OPAL01GEPKT
Opal Nugget Ice Maker + Side Tank and Bluetooth
Model: OPAL01GEPKT






















Product Video

Opal Nugget Ice Maker + Side Tank and Bluetooth
Model: OPAL01GEPKT
Key Features
Opal Nugget Ice, The Good Ice
Rapid Production
Side Tank
Batch Made Ice
Smart, Bluetooth Connected
24 Pounds of Ice Per Day
Portable Design
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Opal Nugget Ice, The Good Ice
Serve up chewable, crunchable, craveable nugget ice that's ready fast and retains its flavor, unlike traditional hard cubes. Refreshing nugget ice is made from compacted ice flakes and is perfect for cocktails, sodas and other beverages
Rapid Production
Begin enjoying your first batch of ice in 15 minutes or less
Side Tank
Produce approximately 3X more ice with a side tank that easily attaches to the ice maker
Batch Made Ice
Innovative design avoids clumping and leaks by recirculating melted ice to the water reservoir. You'll always have fresh ice on hand thanks to a smart, automatic ice maker that refills when your ice is running low
Smart, Bluetooth Connected
Have your ice on demand with a built-in Bluetooth ice maker that pairs to the Opal app and allows you to schedule fresh ice and monitor the status of your icemaker from your device
24 Pounds of Ice Per Day
Never run out of nugget ice. This ice maker produces one pound of fresh ice per hour and has a large-capacity bin that holds up to 3lbs of crunchable nugget ice
Portable Design
Beautifully designed countertop nugget ice maker is compact and portable, so it can be easily moved and used in various locations in the house
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Top Air Clearances | 0 in |
| Overall Width | 10.5 in |
| Net Weight | 47 lb |
| Approximate Shipping Weight | 55 lb |
| Overall Height | 16.5 in |
| Overall Depth | 15.5 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
CAPACITY
| Daily Ice Production | 24 lb |
| Storage Bin Capacity | 3 lb |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Countertop |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 39 dBA |
FEATURES
| Product Type | Ice Maker |
| Ice Bin | Triple wall clear plastic drawer front |
| UV Water Treatment | Yes |
| Ice Type | Nugget ice |
| Drip Tray | Included |
| Control Type | Electronic |
| Ice Scoop | Yes |
| Side Tank | .75 gallon capacity |
| Ice Bin | Pull out drawer |
ACCESSORIES
| Opal Filter Capable | Compatible with Opal Taste and Odor Filter and Opal Scale Inhibiting Filter, 3 month life |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120V AC; 60 Hz; 2.5 A |
Other
| Top Air Clearances | 0 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 10.5 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15.5 in. |
| Weight | 47 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 15.5 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20.5 in. |
| Shipping Weight | 87 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 87 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.32 lbs. |
| Total of Cubes | 1.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.32 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















