$2,023.50
Was$2,130.00Save $106.50 (5%)
24" Wide Built-In Refrigerator-Freezer, ADA Compliant - AL652BKBISSTB
$2,023.50
Was$2,130.00Save $106.50 (5%)
Key Features
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
ADA compliant
Fully finished black cabinet
Stainless steel door
Professional towel bar handle
Cycle defrost
Dual evaporator
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
ADA compliant
32 inch height fits under standard ADA counters
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Stainless steel door
Durable design with lasting elegance
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Cycle defrost
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Dual evaporator
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Clear crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Door shelves
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068251 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.
























