$1,833.50
Was$1,930.00Save $96.50 (5%)
24" Wide Built-In Refrigerator-Freezer - CT66LWBISSHH
$1,833.50
Was$1,930.00Save $96.50 (5%)
Key Features
Slim undercounter dimensions
Factory installed lock
Built-in capable
Fully finished white cabinet
Height Adjustable
Professional horizontal handle
Cycle defrost
Dual evaporator cooling
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Factory installed lock
Keyed lock offers added security
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Height Adjustable
Adjustable legs allow the unit to be sized from 33 1/2" to 34 3/4" high
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle, mounted horizontally across the door
Cycle defrost
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Dual evaporator cooling
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Stainless steel door
Durable design with lasting elegance
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in lower slide drawer
Door shelves
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Interior light
Automatically illuminates when the door is opened
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.63" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068862 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Wire |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.
























