$1,225.50
Was$1,290.00Save $64.50 (5%)
24" Wide Refrigerator-Freezer, ADA Compliant - CT66WADA
$1,225.50
Was$1,290.00Save $64.50 (5%)
Key Features
ADA Compliant
Slim counter height dimensions
Fully finished white cabinet
Reversible door
Dual evaporator cooling
Cycle defrost
Adjustable shelves
Crisper drawer
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
ADA Compliant
32" height for use in settings complying with ADA guidelines for lower counter height
Slim counter height dimensions
Less than 24 inches wide, with a generous 5.1 c.f. of interior capacity
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Dual evaporator cooling
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Cycle defrost
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in lower slide drawer
Door shelves
Store large bottles right on the door for easy access
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Interior light
Automatically illuminates when the door is opened
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.13" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068756 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.
























