$950.00
Was$1,000.00Save $50.00 (5%)
Compact All-Refrigerator - FF31L7NZ
$950.00
Was$1,000.00Save $50.00 (5%)
Key Features
Commercially approved
Versatile display
Automatic defrost
Digital thermostat
High/low temperature alarm
Factory-installed lock
Adjustable chrome shelves
Reversible door
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards for food and beverage storage
Versatile display
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Automatic defrost
No-frost convenience for reduced user maintenance
Digital thermostat
Electronic controls offer more precision in temperature management, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Factory-installed lock
Keyed lock for a secure interior, with two keys included
Adjustable chrome shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
LED lighting
Interior LED lighting offers an energy efficient view in an attractive blue hue
Flat door liner
No door shelving allows the unit to accommodate deeper items
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 17 in. |
| Height | 28 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | 58 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 65.06 lbs. |
| Total of Cubes | 5.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 65.06 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 28.0" (71 cm) |
| Height of Cabinet | 28.0" (71 cm) |
| Height to Hinge Cap | 26.13" (66 cm) |
| Nominal Width | 17.0" (43 cm) |
| Width | 17.0" (43 cm) |
| Width with Door Open | 17.75" (45 cm) |
| Nominal Depth | 19.0" (48 cm) |
| Depth | 19.0" (48 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.75" (88 cm) |
| Capacity | 2.5 cu.ft. (71 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 58.0 lbs. (26 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061078 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.6oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 35 to 39ºF |
| Interior Height | 21.25" (54 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 14.75" (37 cm) |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.
























