24" Wide Built-In All-Refrigerator - FF6BKBI7
24" Wide Built-In All-Refrigerator
Model: FF6BKBI7








24" Wide Built-In All-Refrigerator
Model: FF6BKBI7
Depth : Counter Depth
Key Features
Fully finished black cabinet
Commercially approved
Built-in capable
Slim undercounter dimensions
One piece interior liner
Height Adjustable
Automatic defrost
Hidden evaporator
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Fully finished black cabinet
Commercially approved
Built-in capable
Slim undercounter dimensions
One piece interior liner
Height Adjustable
Automatic defrost
Hidden evaporator
Adjustable glass shelves
Crisper
Door storage
Reversible door
Interior light
Adjustable thermostat
100% CFC free
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 132.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 132.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.25" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071282 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.
















