$2,835.75
Was$2,985.00Save $149.25 (5%)
24" Wide All-Refrigerator - FFAR12W
$2,835.75
Was$2,985.00Save $149.25 (5%)
Key Features
Commercially approved
Stainless steel interior
Digital thermostat
Cantilevered shelves
Factory installed lock
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Flat door liner
Automatic defrost
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7
Stainless steel interior
Full construction on interior walls and floor ensures improved sanitation
Digital thermostat
Electronic controls for more precise temperature management, with temperature readout and controls externally located for added convenience
Cantilevered shelves
Adjustable chrome shelves can be arranged in virtually any configuration for flexible storage
Factory installed lock
Keyed lock offers convenient security
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Internal fan
Fan-forced cooling ensures even temperature distribution from top to bottom
LED lighting
Recessed LED lighting offers an energy efficient view of the interior
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Sealed back
Space-saving design offers easy cleanability
Front-breathing system
Unit can be installed built-in for added space savings
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 58.38 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 59.0" (150 cm) |
| Height of Cabinet | 58.38" (148 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Other Energy Info | 120 Volts / 60 Hz. |
| Amps | 1.7 |
| Weight | 145.0 lbs. (66 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101049069 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2º to 6ºC |
| Interior Height | 50.25" (128 cm) |
| Interior Width | 19.63" (50 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 19.63" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.
























