2.7 Cu. Ft. Compact Refrigerator2.7 Cu. Ft. Compact Refrigerator - HC27SF22RB
2.7 Cu. Ft. Compact Refrigerator2.7 Cu. Ft. Compact Refrigerator
Model: HC27SF22RB










2.7 Cu. Ft. Compact Refrigerator2.7 Cu. Ft. Compact Refrigerator
Model: HC27SF22RB
Key Features
2-Liter Bottle Door Storage
Half-Width Freezer Compartment
Adjustable Thermostat
Full-Width Glass Shelves
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
2-Liter Bottle Door Storage
Stores 2-Liter and other tall bottles
Half-Width Freezer Compartment
Spacious storage for keeping items extra cold
Adjustable Thermostat
Ensures accurate storage temperatures at the turn of a dial
Full-Width Glass Shelves
Allows flexible storage solutions and easy clean up
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 18.875 in |
| Overall Depth | 17.875 in |
| Overall Height | 26.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 42.1 lb |
| Depth Without Handle | 17.875 in |
| Height to Top of Case | 25.375 in |
| Net Weight | 37.7 lb |
| Depth with Door Open 90° | 35.375 in |
| Case Depth Without Door | 15.875 in |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 2.38 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.7 cu ft |
| Freezer Capacity | 0.27 cu ft |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Door Style | Flat |
| Door Swing | Hinge on Right |
| Color Appearance | Black |
FEATURES
| Control Type | Single-Knob Mechanical |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Glass |
| Defrost Type | Manual |
| Freezer Features | Half-width compartment |
WARRANTY
| Labor Warranty | 1 Year |
| Parts Warranty | 5-year sealed system |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 115V/60Hz |
Dimensions & Weight
| Width | 18.88 in. |
| Height | 26.13 in. |
| Length | 17.88 in. |
| Weight | 37.7 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.88 in. |
| Shipping Height | 31.13 in. |
| Shipping Length | 22.88 in. |
| Shipping Weight | 77.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 77.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 63.41 lbs. |
| Total of Cubes | 5.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 63.41 lbs. |
















