$2,597.00
Was$2,599.00Save $2.00
24" Undercounter Refrigerator With Glass Door - KURR324SSB
$2,597.00
Was$2,599.00Save $2.00
Current Rebates
Key Features
5.2 Cu. Ft. Capacity
Backlit Touch Controls
Door Alarm
Glass Shelves
Motion-Activated LED Lighting
Sabbath Mode (Star-K Certified)
Temperature Monitoring System
UV-Protected Thermal Glass Door
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
5.2 Cu. Ft. Capacity
features two full-width glass shelves and one half shelf, making it easy to find a place for items of different shapes and sizes, even wide platters and tall pitchers.
Backlit Touch Controls
make it easy to choose settings for what you're storing. Located on the divider between the two temperature zones, the lighted control panel displays current temperatures for each zone and other status alerts.
Door Alarm
alerts you if the door has been left open for five minutes or more and repeats every two minutes until you close the door or touch the controls.
Glass Shelves
bring distinctive style inside with a solid glass shelf design that makes it easy to wipe up spills.
Motion-Activated LED Lighting
turns on inside as you approach, so you can see what's inside without opening the door. Lights will gradually dim and turn off when not in use.
Sabbath Mode (Star-K Certified)
disables automatic lights and alarm tones to meet kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays.
Temperature Monitoring System
uses sensors to monitor temperatures inside the refrigerator for added peace of mind. If the system detects temperatures above 45°F for more than 4 hours, an over-temp alarm and indicator light will alert you that service is needed.
UV-Protected Thermal Glass Door
filters UV rays to help protect the contents of your refrigerator from the damaging effects of heat and light.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Star K Certified | Star K Certified |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling On/Off | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| Max Cool/Fast Cool | Max Cool |
| Refrigerator Max Cool | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Range | 32F to 42F |
Details
| Installation Option | Freestanding or Built-In |
| Number of Shelves | 3 |
| Rack Front Material | Metal |
| Zone 1 Temperature Range | 32F to 42F |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Cabinet Material | Black Painted Steel |
| Handle Location | Vertical |
| Reversible Door | No |
| Window | Yes |
| Door Opening Direction | Right |
Filter Details
| Water Filter Location | N/A |
Refrigerator Details
| Number of Temperature Controlled Zones | 1 |
Dimensions
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 34-1/2 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth | 26-43/100 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 23-31/50 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-43/100 in |
| Depth Excluding Doors | 21-17/25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 in |
| Gross Weight | 104-7/10 lbs |
| Height | 34-3/8 in |
| Height To Top Of Cabinet | 34-9/50 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 34-37/100 in |
| Net Weight | 93-7/10 lbs |
| Width | 23-87/100 in |
Interior Details
| Interior Light | LED |
Electrical
| Power Cord Length (ft) | 5 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Missouri.





















