$3,269.00
Was$3,599.00Save $330.00 (9%)
24-In Built-In Refrigerator Freezer With Crescent Ice Maker - MLRI224IS01A
$3,269.00
Was$3,599.00Save $330.00 (9%)
Key Features
4.9 cu. ft. capacity stores up to 72 cans (12-oz)
Crescent ice maker produces up to 7 lbs of ice daily and stores up to 13 lbs of ice
2 half-width cantilevered shelves and 1 full-width fixed shelf
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Arctic white interior
Arctic white LED theater-style lighting
Reversible door allows for right or left swing
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
4.9 cu. ft. capacity stores up to 72 cans (12-oz)
Crescent ice maker produces up to 7 lbs of ice daily and stores up to 13 lbs of ice
2 half-width cantilevered shelves and 1 full-width fixed shelf
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Arctic white interior
Arctic white LED theater-style lighting
Reversible door allows for right or left swing
Digital controls allow you to select a refrigerator temperature of 34°F to 42°F
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.71875 inch |
| Dimensions: Product Height | 33.75 inch |
| Width | 23.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 72 |
| Control Type | Digital |
| Daily Ice Production (lbs) | 7 lb |
| Defrost Type | Frost Free |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 13 lb |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| AMPS Running | 15A |
| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Energy Star | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 42°F |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| 12-oz Can Capacity | 72 |
| Capacity (cu ft) | 5.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Daily Ice Production (lbs) | 7 lb |
| Defrost Type | Frost Free |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 13 lb |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | 34°F to 42°F / 0°F to 5°F |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 23.72 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 137.5 lbs. |
| Total of Cubes | 11.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 137.5 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Missouri.


















