$3,979.00
Was$4,379.00Save $400.00 (9%)
24-in Outdoor Refrigerator With Crescent Ice Maker - MORI224SS31A
$3,979.00
Was$4,379.00Save $400.00 (9%)
Key Features
3.9 cu ft. refrigerator holds up to 72 cans (12-oz)
Crescent ice maker produces up to 7 lbs of ice per day and stores up to 13 lbs of ice
2 half-width cantilevered shelves and 1 full-width fixed shelf
MaxStore bin stores loose items
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Door ajar and high/low temperature alerts
Arctic white LED theater-style lighting
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
3.9 cu ft. refrigerator holds up to 72 cans (12-oz)
Crescent ice maker produces up to 7 lbs of ice per day and stores up to 13 lbs of ice
2 half-width cantilevered shelves and 1 full-width fixed shelf
MaxStore bin stores loose items
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Door ajar and high/low temperature alerts
Arctic white LED theater-style lighting
Arctic white interior
Door lock provides added security
Reversible door allows for right or left swing
Designed for outdoor use
Digital controls allow you to select a temperature from 34°F to 42°F
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 21.5 inch |
| Dimensions: Product Height | 33.75 inch |
| Width | 23.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 72 |
| AMPS Running | 15 A |
| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 13 lb |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Temperature Range | 34°F to 42°F |
| Daily Ice Production (lbs) | 7 lb |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Defrost Type | Frost Free |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| 12-oz Can Capacity | 72 |
| AMPS Running | 15 A |
| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 13 lb |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | 34°F to 42°F |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 124.64 lbs. |
| Total of Cubes | 10.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 124.64 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Missouri.


















