$3,989.00
Was$4,389.00Save $400.00 (9%)
24-In Professional Refrigerator With Brightshield - MPRE424SS81A
$3,989.00
Was$4,389.00Save $400.00 (9%)
Key Features
Half-width shelf allows for tall item storage
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Door ajar and high/low temperature alerts
Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue (non-BrightShield models)
Elegant midnight black interior
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Half-width shelf allows for tall item storage
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Door ajar and high/low temperature alerts
Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue (non-BrightShield models)
Elegant midnight black interior
Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
Reversible soft-close door allows for right or left swing
Door lock provides added security
Models with BrightShield™ antimicrobial lighting create a more hygienic environment for foods and beverages
5.5 cu. ft. capacity stores up to 7 wine bottles or 162 cans (12-oz)
3-in-1 Convertible Shelf features removable glass pane with wine rack option to store beverages, food or wine
Digital controls allow you to select a temperature from 33°F to 70°F
Concealed soft close articulating door hinge
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 26.22 inch |
| Dimensions: Product Height | 33.75 inch |
| Width | 23.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 162 |
| Capacity (cu ft) | 5.5 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
| AMPS Running | 15A |
| Wine Capacity | 7 |
Warranty
| Parts | 3 Year |
| Labor | 3 Year |
Other
| 12-oz Can Capacity | 162 |
| Capacity (cu ft) | 5.5 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
| Wine Capacity | 20 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 26.22 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 152 lbs. |
| Total of Cubes | 12.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 152 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Missouri.




















