Dual Zone 75 Liter Electric Cooler - PRV03ATTBB
Dual Zone 75 Liter Electric Cooler
Model: PRV03ATTBB






























Dual Zone 75 Liter Electric Cooler
Model: PRV03ATTBB
Key Features
75 Liter 12V Electric Cooler
Dual Zone Cooling Compartments -6 F to 68 F
Stores 105 Cans or Bottles and Food Items
12 Volt AC or DC Cooler
Quick & Eco Cooling Modes
LCD Display
Removable Wire Baskets
Bottle Storage
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
75 Liter 12V Electric Cooler
Extra-large storage capacity is split between two cooling zones, with 33 liters in the left zone and 42 liters in the right zone.
Dual Zone Cooling Compartments -6 F to 68 F
With a cooling range from -6 F to 68 F, two separate zones create ideal storage for a variety of refrigeration or freezer needs.
Stores 105 Cans or Bottles and Food Items
Flexible capacity in two cooling zones accommodates cold or frozen food and beverages on the go without the need to fill with ice.
12 Volt AC or DC Cooler
Cooler can be charged from an AC or 12-volt DC power source, making it ideal for boats, RVs, cars and trucks.
Quick & Eco Cooling Modes
Quick mode provides faster cooling with higher cooling capacity while Eco mode uses less power
LCD Display
Easy-to-read digital display allows for temperature changes, selection of power mode, and brightness of LED lighting.
Removable Wire Baskets
Three lift-out wire baskets provide convenient beverage and food storage space.
Bottle Storage
Fits taller items like upright wine and 2-liter bottles.
Storage Pocket
Black stretch mesh pocket provides convenient storage space for smaller items.
Integrated Tie-Down Ports
Four integrated tie downs provide anchor points to secure the cooler in place when traveling.
Swing Out Handle and Wheel Kit
Optional swing out steel frame handle & wheel kit part # WR60X42685 is available for additional portability and towing needs
Interior LED Lighting
Quickly find even the smallest items thanks to integrated interior LED lighting.
Cooler Drains
Convenient drain plugs in the bottom of each cooler zone allows the unit to be easily cleaned.
Certifications
California AB-100 Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 33.4 in |
| Overall Depth | 19.5 in |
| Overall Height | 19.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 61 lb |
| Height to Top of Hinge | 19.5 in |
| Net Weight | 61 lb |
FEATURES
| Operation Time (Fully Charged) | 8 Hours |
| Dual Temp Zone | Yes |
| Battery Type | External |
| Number of Lids | 2 |
| Control Type | IMD control panel |
| Baskets | 3 wire - removable |
| Refrigerant Type | R134A |
| LCD Digital Display | Yes (range from 68F to -6F) |
| Battery Protection | 3-stage battery protection system (battery not included) |
| Interior Lighting | LED |
| Low Voltage Detection | Yes |
| CAR DC Power Adapter | 8.2 ft |
| Drain Hole/Plug | Yes |
| Noise Level | ≤42dB |
| Lid opening | One-sided |
| Defrost Type | Manual |
| Freezing Down Temp | -6F |
| RV Ready | Yes |
| AC Power Adapter | 7.0 ft |
| Product Type | Electric Cooler |
| Fast Cooling (compressor) | Quick Chill |
APPEARANCE
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | Black and Concrete Gray |
| Installation | RV Ready |
CAPACITY
| Right Zone Capacity | 42.5L |
| Total Capacity | 75L |
| Left Zone Capacity | 32.5L |
ECONOMICAL / QUIET
| Variable Speed Compressor | Yes |
POWER / RATINGS
| Average Power Consumption in 24 hrs | 1.1 kwh/day |
| Running Amps | 7.9A/3.9A |
| Voltage DC | DC 12V/24V |
ACCESSORIES
| Wheel Kit Assembly | WR60X42685 - Wheel frame+Swing out Handle |
Dimensions & Weight
| Width | 33.4 in. |
| Height | 19.5 in. |
| Length | 19.5 in. |
| Weight | 61 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.4 in. |
| Shipping Height | 24.5 in. |
| Shipping Length | 24.5 in. |
| Shipping Weight | 101 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 101 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 91.37 lbs. |
| Total of Cubes | 7.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 91.37 lbs. |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.
















