1.6 Cu. Ft. Compact Refrigerator - WHS65LB1
Key Features
Controlled Cooling
Freezer Compartment
Reversible Refrigerator Door
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Controlled Cooling
Freezer Compartment
Reversible Refrigerator Door
Specifications
General Features
| Model Numer | WHS-65LB1 |
| Capacity | 1.6 Cu Ft |
| Defrost Type | Manual |
| Control Type | Mechanical |
| Interior Light | No |
| Utility/Deli Drawer | No |
| 2-Liter Bottle Storage | Yes |
| Can Storage | Yes |
| Utility Deli Drawer | No |
Performance and Certifications
| Energy Star Rated | Yes |
| Annual Energy Consumption Kwh/yr per Energy Guide | 207.0 |
| Energy Certification Agency | CSA |
| Electrical Requirements (v/Hz) | 115V/60Hz |
| Running Amps | 1.1 A |
| Noise Level (dBA) | 42.0 dBA |
| Safety Certification | UL+CSA |
| Energy Certification | UL |
| Other | CSA |
| Refrigerant | R600a |
| Annual Energy Consumption Kwh yr per Energy Guide | 207.0 |
| Electrical Requirements (v Hz) | 115V/60Hz |
Physical
| Reversible Door | Yes |
| Leveling Legs | 2, Front |
| Clean Back | Yes |
| Never Clean Condenser | Yes |
| Door Handle Design | Recessed |
| Door Finish | Smooth |
| Color | Black |
| Door Hinge Covers | Yes |
| Product Dimensions (in) W*D*H | 18.58" x 17.72" x 18.19" |
| Product Weight (approx.) (lbs.) | 37.44 lbs |
| Shelves | 1 |
Warranty
| Parts and Labor | 1 Year Limited |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...






















