Rise™ 30" Built-in Microwave Oven With Speed-cook - JMC2430LL
Rise™ 30" Built-in Microwave Oven With Speed-cook
Model: JMC2430LL











Rise™ 30" Built-in Microwave Oven With Speed-cook
Model: JMC2430LL
Current Rebates
Key Features
1,600-Watt Grill Element
Stainless Steel Microwave Interior
Speed-Cook
4.3-Inch Full Color LCD Display
Sensor Cooking
RISE™ Design Expression
Convection & Microwave Combination Cooking
1,200-Watt Convection Element
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1,600-Watt Grill Element
Indulge in tastes and textures unattainable with microwave technology alone. Working together with the crisp pan, this element grills, toasts and browns.
Stainless Steel Microwave Interior
Wrapped in luminous steel, intrinsic beauty is reflected in every corner.
Speed-Cook
Renounce accepted limitations of the microwave. Three potent methods converge to deliver convection's steady heat, microwave speed and broiled caramelization in each oven-caliber bite.
4.3-Inch Full Color LCD Display
A highly interactive, full-color LCD touchscreen is packed with dynamic features that allow you to navigate effortlessly through settings and cooking options including temperature and cooking mode.
Sensor Cooking
Take out the guesswork with sensors that track the cooking progress of your food in the microwave and automatically adjust cook times.
RISE™ Design Expression
Forged for an era of striking proportions, robust lines draw the eye and an asymmetrical, diamond-knurled texture wraps around a strong, postured handle.
Convection & Microwave Combination Cooking
Let your appetite run wild—broil, bake or warm with convection and microwave energy.
1,200-Watt Convection Element
This 1,200-watt element surrounds your cravings with circulating heat until baked to your satisfaction.
Crisp Pan
Revel in your desire for foods crisped and browned to your liking with a special crisp pan that works with microwave energy and the broil element.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 1.40 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 1.40 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.22 lbs. |
| Total of Cubes | 13.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.22 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 34 in. |
| Height | 25 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 108 lbs. |
| Carton Depth | 28 |
| Carton Height | 25 |
| Carton Width | 34 |
| Cutout Depth (in) | 21 7/8 |
| Cutout Height (in) | 17 5/8 |
| Cutout Width (in) | 28 1/2 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 35 5/8 |
| Gross Weight | 108 |
| Net Weight | 78.0 |
| Gross Weight | 108 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 21.8750 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 17.6250 |
| Cutout Height(IN,inches) | 17.6250 |
| Cutout Width(IN,inches) | 28.5000 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 35.6250 |
| Depth(IN,inches) | 25.5000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 28.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 25.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 34.0000 |
| Cutout Height Min | 17.625 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 35.625 |
| carton depth | 28 |
| carton height | 25 |
| carton width | 34 |
| gross weight | 108 |
| net weight | 78 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 25 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 148 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 148 lbs. |
| Source | Calculation |
Details
| Cavity Finish | Stainless |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Drop Down |
| Door Release | Handle |
| Microwave Interior Light | No |
| Number of Microwave Racks | 1 |
| Grill | Yes |
| Turntable | Stoppable |
| Convection Power | 1,200 W |
| Cooking Items Included | Browning/crisper Pan, Convection Grid, Turntable |
| Design Expression | Rise™ |
| Microwave Configuration | Built-in |
| Microwave Type | Built-in |
| Turntable Diameter Size | 14.125 In |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Drop Down |
| Handle Color | Stainless Steel |
Dimensions
| Common Size | 30 |
| Gross Weight | 108 Lbs |
| Net Weight | 78 Lbs |
| Depth | 25.5 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 35.625 In |
| Height | 19.875 In |
| Width | 29.75 In |
Certifications
| CUL | Yes |
| UL | Yes |
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
| ADA Compliant | Ada Height And Side And Front Reach Compliant, Ada Height And Side And Front Reach Compliant |
| Star K Certified | Kosher Consumer Friendly, Kosher Consumer Friendly |
Controls
| Control Location | Top |
| Display Color | Full Color |
| Control Type | Tap Touch |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 1 |
| Electronic Display Type | Lcd Screen |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Auto Cook, Beverage, Control Lock, Convect, Cook Power, Cook Time, Cook/start, Crisp, Defrost, Dinner Plate, End Of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Entree, Frozen Vegeta |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
Microwave Details
| Door Release | Handle |
| Microwave Interior Light | No |
| Grill | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Grill Power | 1,600 W |
| Turntable Diameter Size | 14.125 In |
Ventilation Details
| Night Light | No |
Oven Cavity Details
| Convection | Yes |
| Convection Power | 1,200 W |
| Cooking Power | 900 W |
Where to Buy JennAir Appliances in Missouri.

















