Advantium 120V - 27 in. Wall Oven - PSB1001NSS
Advantium 120V - 27 in. Wall Oven
Model: PSB1001NSS













Product Video

Advantium 120V - 27 in. Wall Oven
Model: PSB1001NSS
Key Features
Speedcook technology
4 ovens in 1 to meet your cooking needs
Optimizes cook time for consistent results
Saves valuable time by eliminating preheating
16" turntable allows complete rotation of a 9"x13" casserole dish
Allows up to 30 customized recipes to be saved
Over 175 preprogrammed recipes
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Speedcook technology
Cooks up to 4 times faster than a conventional oven
4 ovens in 1 to meet your cooking needs
Speedcook, True European Convection, Warming / Proofing and Sensor Microwave
Optimizes cook time for consistent results
Saves valuable time by eliminating preheating
16" turntable allows complete rotation of a 9"x13" casserole dish
Allows up to 30 customized recipes to be saved
Over 175 preprogrammed recipes
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 91 lb |
| Net Weight | 75 lb |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Overall Depth | 21 1/2 in |
| Overall Height | 19 1/32 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
POWER / RATINGS
| Voltage (MAX) | 120 V |
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Voltage (MIN) | 120 V |
| Electrical Input - 120V Watts | 1800 |
FEATURES
| Cooking Modes | Toast |
| Convection Tray | Yes |
| Non-Stick Speed Cook Tray | Yes |
| Advantium® Cooking Controls | Variable Scroll Speed (5 Speeds) |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Ceramic Pan | Yes-will accommodate a 9x13" dish |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable |
| Control Features | Warm Mode - High/Medium/Low |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Convection Cooking Controls | Bake |
| Style | Built-In |
| Microwave Watts (IEC-705) | 975 W |
| Power Levels | 1-10 |
| Control Type | Glass Touch Controls; Dial |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Program Cooking | Over 175 Programmed Recipes |
| Turntable | Yes |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Cooking Technology | Advantium |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Advantium® Cooking Controls | Clock |
| Advantium® Cooking Controls | Demo Mode |
| Advantium® Cooking Controls | Electronic Scrolling Digital Display |
| Advantium® Cooking Controls | Help Pad |
| Advantium® Cooking Controls | Repeat Last |
| Advantium® Cooking Controls | Time Preference |
| Control Features | Custom Recipe Saver |
| Control Features | Clock |
| Control Features | Child Lock (Hold Clear/Off Pad) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Reminder (24 Hr.) |
| Control Features | Sound Volume Control - 4 Levels |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Add Time - Dial |
| Control Features | Auto, Time, Food & Quick Defrost |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Display On/Off |
| Control Features | Express Cook |
| Control Features | Minute Pad |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Control Features | Cooking Guide |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooking Modes | Speedcook, Convection Bake, Broil, Microwave, Warm/Proof |
| Cooking Modes | Soften/Melt |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Eggs |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Meats |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Rice |
| Turntable Size | 16 |
ACCESSORIES
| CD-Rom | Yes |
| Cookbook | Yes |
APPEARANCE
| Case Color | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Design | Sculptured |
| Door Color | Stainless Steel on Black |
| Color Appearance | Stainless Steel on Black |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 19.03 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 75 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 24.03 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 78.74 lbs. |
| Total of Cubes | 6.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 78.74 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















