GE Monogram® Black Built-In Microwave / Convection Oven - ZMC1095BB
GE Monogram® Black Built-In Microwave / Convection Oven
Model: ZMC1095BB




GE Monogram® Black Built-In Microwave / Convection Oven
Model: ZMC1095BB
Key Features
1.0 cu. ft. oven cavity
800 Watts
Express cook with instant on controls
Electronic touch controls
Electronic digital display with clock
Sensor Cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat and Cook pads
10 power levels
Delay Start / reminder
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.0 cu. ft. oven cavity
800 Watts
Express cook with instant on controls
Electronic touch controls
Electronic digital display with clock
Sensor Cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat and Cook pads
10 power levels
Delay Start / reminder
© IEC - 705 test procedure
Fits 27" cabinet (side trim for 30" cabinet installation included)
Variable beeper volume
Temp cook / hold (probe)
Kitchen timer
Add 30 seconds
Auto defrost / time defrost
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 76 lb |
| Overall Width | 26.75 in |
| Overall Depth | 16.375 in |
| Overall Height | 18.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 86 lb |
| Cabinet Width | 27 in |
| Cavity (W x H x D) | 18 x 8-3/16 x 11-1/2 |
FEATURES
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Timer (On/Off) | Yes / No |
| Express Cook | Instant-On; 1-5 Minutes |
| Style | Built-In Microwave/Convection |
| Combination Cooking Controls | Combination Roast |
| Microwave Watts (IEC-705) | 800 W |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Sub-Pad w/Zero |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Program Cooking | 5 Stage |
| Sound Volume Control | 4 levels |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Convection |
| Temperature Cook / Hold | Yes / No |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1450 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 18 x 8-3/16 x 11-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 18.63 in. |
| Length | 16.38 in. |
| Weight | 76 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 23.63 in. |
| Shipping Length | 21.38 in. |
| Shipping Weight | 116 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 116 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 58.69 lbs. |
| Total of Cubes | 4.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 58.69 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.
















