1.7 cu. ft. Smart Built-In Microwave Speed Oven - MZBZ1715D
1.7 cu. ft. Smart Built-In Microwave Speed Oven
Model: MZBZ1715D















1.7 cu. ft. Smart Built-In Microwave Speed Oven
Model: MZBZ1715D
Replaced By
Key Features
One Appliance that Does it All
TurboCook Speed Oven
Convection
Microwave
Cook up to 4x faster* than a traditional oven without preheating
Crispy Favorites Without the Guilt
Crispy Favorites Without the Guilt | Footnote
Multiple Presets Save You Even More Time
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
One Appliance that Does it All
Cook with confidence, cook with speed. LG TurboCook gets it done with innovation and style.
TurboCook Speed Oven
Cook up to 4x faster than a traditional oven*
Convection
Bake, Broil, Air Fry, Dehydrate, Auto Cook
Microwave
Sensor Cook, Defrost
Cook up to 4x faster* than a traditional oven without preheating
LG TurboCook speed oven gives you the speed of a microwave without sacrificing results. Save time and skip the preheat with instant-on Infrared Heating™ that heats lightening-fast and delivers oven-quality results every time.
Crispy Favorites Without the Guilt
Air Fry crunchy favorites like wings, fries and more while saving counter space. High temperatures and the convection fan work together to deliver the flavor and crunch you crave with little to no oil.*
Crispy Favorites Without the Guilt | Footnote
*Air fry accessories included
Multiple Presets Save You Even More Time
Let the preset cooking functions take over when you need to defrost, reheat, melt and more. With over 50 options to choose from, we’ve got you covered from frozen to fresh, and apps to entrees.
Scan to Heat Up Your Frozen Food
LG ThinQ’s Scan-to-Cook feature takes the guesswork out of frozen food prep. Simply scan the barcode* from the ready-made meal to remotely set oven temperature and cooking time.
Scan to Heat Up Your Frozen Food | Footnote
*Participating products vary. Refer to ThinQ app for details.
Get More Smart Features with the ThinQ App
Set timer, check on dinner, receive product notifications - it’s all at your fingertips with the ThinQ app.
Sleek and Practical Design
Intuitive SmoothTouch glass controls look modern and elegant, plus they make operating your oven a snap. Best of all, the smooth surface is easy to wipe clean for design that pays off in its practicality.
1.7 cu. ft. TurboCook Speed Oven
Air Fry
Convection Technology
Scan-to-Cook
Sensor Cooking
ThinQ Technology
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
SUMMARY
| Series | LG |
| Fuel Type | Electric |
APPEARANCE
| All Available Colors | Stainless Steel, Black Stainless Steel |
| Handle/Knobs | Black Stainless Finishing (Aluminum) |
| PrintProof™ Finish | No |
| Interior Color | Stainless Steel |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
CAPACITY
| Oven Capacity (cu. ft.) | 1.7 cu. ft. |
FEATURES
| Popcorn Key | Yes |
UPPER OVEN FEATURES
| Broil | Yes |
| Broil element | 1,200W Upper / 375W Lower |
| Convection Bake | Yes |
| Convection element | 1500W (Sheath heater) |
| Microwave | Yes |
| Microwave mode power consumption | Max. 1900W, Saturation 1650W |
| Microwave Power output | 975W |
| Speed cook - # of Soften (4 Menu) | Butter / Cream Cheese / Frosting / Ice Cream |
| Speed cook - # of Defrost (4 Menu) | Meat / Poultry / Fish / Bread |
| Speed cook - # of Melt (5 Menu) | Butter / Caramel / Cheese / Chocolate / Marshmallow |
OVEN FEATURES
| Broil mode power consumption | 1300W |
| Convection (Watt) | 1500W (Sheath heater) |
| Convection Bake mode power consumption | 1600W |
| Oven Modes | Bake, Broil, Air Fry, Easy&Self Clean, Convection Bake, Convection Roast, Keep Warm |
| Warm Function | Yes |
| Proof | Yes |
| - # of Sensor cook (8 Menus) | Beverage, Casserole, Chicken, Pasta, Pizza, Plate of food, Rice, Soup |
| - # of Simmer (7 Menus) | Farfalle, Fusilli, Lasagna, Macaroni, Penne, Rice, Spaghetti |
| - # of Auto cook (22 Menus) | Bacon, Baked Potato, Brownie, Cod Fillets, Fresh Vegetables, Frozen Bagels, Frozen Garlic Bread, Frozen Pizza, Frozen Soft Pretzels, Frozen Vegetable, Lamb Chops, Meat Loaf, Nachos, Oatmea |
| - # of Air Fry (9 Menus) | Chicken Legs, Frozen Chicken Nuggets, Frozen Chicken Wings, Frozen French Fries, Frozen Hash Brown Patties, Frozen Mozzarella Sticks, Frozen Potato Wedges, Hamburger, Sausage |
THINQ® SMART FEATURES
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Check & Control | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
ACCESSORIES
| Air Fry Tray | 1 |
| Metal Tray(Upper) | Yes |
| Glass Tray(Upper) | Yes |
POWER/RATINGS
| Amp at 120V | Max. 16A, Saturation 14A |
| kW at 120V | Max. 1.9kW, Saturation 1.65kW |
| Requirements | 120 VAC |
| Max Amp. Load | 16A |
| Required Power Supply | 120 VAC |
WARRANTY/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231342339 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 20.13 in. |
| Length | 23.19 in. |
| Weight | 78.14 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 25.13 in. |
| Shipping Length | 28.19 in. |
| Shipping Weight | 118.14 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 118.14 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 99.88 lbs. |
| Total of Cubes | 8.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 99.88 lbs. |

















