30'' Electric Range - FCRE3052AS
30'' Electric Range
Model: FCRE3052AS

30'' Electric Range
Model: FCRE3052AS
Key Features
Quick Boil Element
SpaceWise® Expandable Elements
Store-More™ Storage Drawer
Keep Warm Zone
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Quick Boil Element
Get meals on the table faster with our 3,000W element - water boils faster than the traditional setting.
SpaceWise® Expandable Elements
Flexible elements expand to meet your cooking needs — big or small.
Store-More™ Storage Drawer
With the Store-More™ Storage Drawer, you will have extra space to store your cookware.
Keep Warm Zone
Keep food warm until everything — and everyone — is ready.
Certifications
UL Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | No |
| Sabbath Mode | No |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Delay Clean | No |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | No |
| Off | No |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Self Clean | No |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | No |
| Warmer Drawer | No |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Keep Warm Zone Light | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Right Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner (Small) | 1400 Watts |
| Right Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner | 3000 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Supply Connection Location | Bottom Center |
Exterior
| Cooktop Finish | Black |
| Knob Color | Black |
| Knob Material | Plastic |
Oven
| Bake Element | 2600 Watts |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 3000 Watts |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
Display
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.56 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 147.25 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 48 5/8" |
| Depth With Handle | 29 1/4" |
| Oven Interior Height | 19 3/4" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.56 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 187.25 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187.25 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 257.7 lbs. |
| Total of Cubes | 20.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 257.7 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Missouri.
















