Only 1 left in stock, order soon!
30'' Gas Range - FFGF3054TS

Only 1 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
Key Features
One-Touch Self Clean
Quick Boil Burner
Continuous Edge-to-Edge Grates
Store-More™ Storage Drawer
Delay Clean
Large Capacity
Auto Shut-Off
Sealed Gas Burners
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Quick Boil Burner
Get meals on the table faster with our 17,000 BTU burner - water boils faster than the traditional setting.
Continuous Edge-to-Edge Grates
Move heavy pots & pans without lifting with continuous corner-to-corner grates.
Store-More™ Storage Drawer
With the Store-More™ Storage Drawer, you will have extra space to store your cookware.
Delay Clean
Set the oven to begin cleaning on your schedule.
Large Capacity
Our large capacity oven gives you room to cook more dishes at once.
Auto Shut-Off
As an extra safety measure, the oven will automatically shut off after 12 hours.
Sealed Gas Burners
Enjoy easier cleanup and a burner that stays looking great.
Electronic Kitchen Timer
Times up to 12 hours (control panel colors vary by model)
Low Simmer Burner
Perfect for cooking delicate foods and sauces.
Timed Cook Option
Lets you set the oven to begin cooking at a predetermined time. (Control panel colors vary by model)
Certifications
CSA Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | No |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Self Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Continuous |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner | 17000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 9500 BTU |
| Left Rear Element Burner | 12000 BTU |
| Center Element Burner | 9500 BTU |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 5 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Supply Connection Location | Bottom Center |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Drawer Finish | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Knob Color | Black |
| Knob Material | Plastic |
| Manifold Finish | Stainless Steel |
Oven
| Bake Element | 18000 BTU |
| Bake System | Yes |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 201.4 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 46 9/16" |
| Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 241.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 241.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 260.12 lbs. |
| Total of Cubes | 20.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 260.12 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Missouri.
















