30" Front Control Induction Range with Air Fry - FGIH3047VF
30" Front Control Induction Range with Air Fry
Model: FGIH3047VF

30" Front Control Induction Range with Air Fry
Model: FGIH3047VF
Key Features
Keeping your cooktop clean has never been easier
Get amazingly fast results with Induction
Make healthier and delicious meals with Air Fry
Faster, more even baking results with True Convection
Safer cooktop surface
Fast Steam Cleaning Option
Quick Preheat
Upgrade your Kitchen with a Built-in Look
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Keeping your cooktop clean has never been easier
Unlike traditional electric and gas cooktops, Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler, allowing you to clean up spills and splatters while you cook.
Get amazingly fast results with Induction
With induction, heat transfers directly to the cookware bypassing the cooktop surface, making induction incredibly fast.
Make healthier and delicious meals with Air Fry
Deliver all of the flavor and none of the guilt. Air Fry allows you to make healthier and delicious meals for the entire family – right in your oven. The first range on the market to include Air Fry.
Faster, more even baking results with True Convection
Get faster, more even multi-rack baking with a powerful convection fan and third heating element that evenly circulates hot air throughout the oven.
Safer cooktop surface
Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler.
Fast Steam Cleaning Option
A 30-minute light oven cleaning that's chemical-free, odor-free, and fast.
Quick Preheat
Start baking in just a few minutes with Quick Preheat
Upgrade your Kitchen with a Built-in Look
Get the look of a built-in range, without the remodel. This Front Control Range easily fits the space of your existing 30" range.
Rear Filler Kit Included
Our Rear Filler Kit will help fill any gap between the back of the range and your backsplash.
Frigidaire Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire Gallery® front control range will fit your existing range cutout, or we will reimburse up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Auto Sizing
With induction Auto Sizing, get the right amount of heat for the size of your pan.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Optional ReadyCook™ Air Fry Tray
Allows you to achieve perfectly crispy and delicious Air Fry results, faster than nonstick bakeware.
2022 ENERGY STAR® Emerging Technology Award
Certifications
ADA Compliant
CSA Listed
UL Listed
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5.4 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Cooking Controls
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Cooktop Lockout | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| My Favorite | No |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Quick Bake | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Temperature Display | Yes |
Awards
| Reviewed.com Best of Year Award | 2020 |
| ENERGY STAR Emerging Technology Award | 2022 |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner Size | 8 5/16" |
| Right Rear Element Burner Size | 5 1/2" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Right Front Element Burner | 3600 Watts |
| Right Rear Element Burner | 2500 Watts |
| Left Front Element Burner | 2800 Watts |
| Left Rear Element Burner | 2800 Watts |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Knob Color | Color Coordinated |
Oven
| Bake Element | 3500 Watts |
| Bake Element Type | Hidden |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 3900 Watts |
| Broil System | Yes |
| Convection Element | 900 Watts |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Handle |
| Rack Type 1 Quantity | 3 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 161.5 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 47" |
| Depth With Handle | 29" |
| Oven Interior Height | 19 3/4" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 201.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 195.28 lbs. |
| Total of Cubes | 15.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 195.28 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.
















