30" Gas Range with Steam Clean - GCRG3038AF
30" Gas Range with Steam Clean
Model: GCRG3038AF

30" Gas Range with Steam Clean
Model: GCRG3038AF
Replaced By
Key Features
Quick Bake Convection
Quick Boil Burner
Fast Steam Cleaning Option
Continuous Corner-to-Corner Grates
Low Simmer Burner
One-Touch Self Clean
Smudge-Proof® Stainless Steel
Sabbath Mode (Star-K® Certified)
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Quick Bake Convection
Bake faster and more evenly with Quick Bake Convection.
Quick Boil Burner
Get meals on the table faster with our powerful 17K BTU burner.
Fast Steam Cleaning Option
A 30-minute light oven cleaning that's chemical-free, odor-free, and fast.
Continuous Corner-to-Corner Grates
Move heavy pots and pans without lifting with continuous, corner-to-corner grates.
Low Simmer Burner
Perfect for cooking delicate foods and sauces.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Sabbath Mode (Star-K® Certified)
Certifications
CSA Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Off | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Quick Bake | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Steam Clean | Yes |
Certifications and Approvals
| CSA Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Continuous |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner | 17000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 9500 BTU |
| Left Rear Element Burner | 14000 BTU |
| Center Element Burner | 9500 BTU |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 5 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Drawer Finish | Color Coordinated |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Knob Material | Plastic |
| Manifold Finish | Color Coordinated |
Oven
| Bake Element | 18000 BTU |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
Display
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 48 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 194.75 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 46 5/8" |
| Depth With Handle | 29 1/4" |
| Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 53 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 234.75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 234.75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.

















