$1,699.00
7.3 cu. ft. Electric Double Oven Range with ProBake Convection® and EasyClean® - LDE4413ST
7.3 cu. ft. Electric Double Oven Range with ProBake Convection® and EasyClean®
Model: LDE4413ST






Product Video

7.3 cu. ft. Electric Double Oven Range with ProBake Convection® and EasyClean®
Model: LDE4413ST
$1,699.00
Key Features
Flexible 2-in-1 Elements
ProBake Convection® Delivers Perfection on Every Rack
Extra Space. Extra Swagger.
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Flexible 2-in-1 Elements
With up to 3200 watts, not only do these cooktop elements deliver powerful performance and quick boiling, but they also let allow you to match the element size to your cookware for the utmost flexibility.
ProBake Convection® Delivers Perfection on Every Rack
LG ProBake Convection® delivers even baking results on every rack, every time. Inspired by pro-style ranges, this new LG range moved the heating element from the bottom of the oven to the back wall for optimal heat distribution.
Extra Space. Extra Swagger.
This LG double oven range has the largest capacity oven in its class.¹ So you can use all the pots, pans, dutch ovens, and skillets you need to get your cook on.
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Simply spray the oven interior with water, press the EasyClean® button, and let the oven do the work in just 10 minutes—without chemicals or high-heat. Then, easily wipe away the leftover residue.2
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 31 31/32" x 51" x 30 17/32" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 10 13/16" x 20" |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
| Handle/Knobs | Stainless Steel Finish (AIuminum) |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
Capacity
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.3 cu.ft. |
| Total Capacity | 7.3 cu.ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 3 cu.ft. |
Cooktop
| Element Size/Wattage - Center | 7" - 100W |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9" 6" - 3,200W / 1,400W |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" - 1,200W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 12" 9" - 3,000W / 2,200W |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" - 1,200W |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooking Complete Reminder | 1. High 2. Low 3. Mute |
| Cooktop Control Type | Front Tilt-Control Knobs |
| Display | VFD |
| Oven Control Type | Glass Touch |
| Temperature Unit of Measure | Celsius, Fahrenheit |
Lower Oven Features
| # of lights | 24 |
| Broil Element | 3,800W / 6 Pass |
| Convection Element (Watt) | 2,500W / 2 Turn |
Oven Features
| Configuration | Double Oven |
| Convection Conversion | Yes |
| Convection System/Mode/Cooking System | ProBake Convection® |
| Door Lock | Yes |
| Freestanding | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Oven Modes | Bake, Speed Broil, Warm, Pizza, Self Clean, EasyClean, Delayed Timed Cook, Timed Cook, Conv. Bake, Conv. Roast, Speed Roast, Warm, Proof |
| Oven Type | Double Oven |
Power/Ratings
| Amp Rating at 208V | 56a |
| Amp Rating at 240V | 64.6a |
| KW Rating at 208V | 11.6kw |
| KW Rating at 240V | 15.5kw |
Summary
| Fuel Type | Electric |
| Self + EasyClean® | Yes |
Upper Oven Features
| Bake Element | 2400 W |
| Broil Element | Sheathed Heater 3,800W |
Venting System
| Speed Levels | 3 |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 048231319508 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.28 in. |
| Length | - |
| Weight | 181 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 31 31/32" x 51" x 30 17/32" |
| Depth (including handle) | 28.93" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 10 13/16" x 20" |
| Shipping Weight (lbs) | 215 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.28 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 221 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 221 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...















