$1,799.00
6.9 cu. ft. Gas Double Oven Range with ProBake Convection® and EasyClean® - LDG4313ST










Product Video

6.9 cu. ft. Gas Double Oven Range with ProBake Convection® and EasyClean®
Model: LDG4313ST
$1,799.00
Key Features
ProBake Convection® Delivers Perfection on Every Rack
UltraHeat™ 18.5K BTU Burner
Extra Space. Extra Swagger.
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
ProBake Convection® Delivers Perfection on Every Rack
LG ProBake Convection® delivers even baking results on every rack, every time. Inspired by pro-style ranges, this new LG range moved the heating element from the bottom of the oven to the back wall for optimal heat distribution.
UltraHeat™ 18.5K BTU Burner
Busy cooks, rejoice: LG UltraHeat™ 18,500 BTU burners deliver every bit of the precision you love about gas with even more power. No more waiting around to bring water and other liquids to a boil.
Extra Space. Extra Swagger.
This LG double oven range has the largest capacity oven in its class.¹ So you can use all the pots, pans, dutch ovens, and skillets you need to get your cook on.
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Simply spray the oven interior with water, press the EasyClean® button, and let the oven do the work in just 10 minutes—without chemicals or high-heat. Then, easily wipe away the leftover residue.²
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 9 1/4" x 20" |
Accessories
| Conversion Kit | Yes |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Porcelain Enamel |
| Handle/Knobs | Stainless Steel Finish (AIuminum) |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
Capacity
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.3 cu.ft. |
| Total Capacity | 6.9 cu.ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 2.6 cu.ft. |
Cooktop
| Burner/BTU - Center (LNG/LPG) | 10, 000 (Oval-Burner)/10, 000 |
| Burner/BTU - Left Front | 12,000 BTU |
| Burner/BTU - Left Rear | 9,100 BTU |
| Burner/BTU - Right Front | 18,500 BTU |
| Burner/BTU - Right Rear | 5,000 BTU |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooking Complete Reminder | 1. High 2. Low 3. Mute |
| Cooktop Control Type | Front Tilt-Control Knobs |
| Display | VFD |
| Oven Control Type | Glass Touch |
| Temperature Unit of Measure | Celsius, Fahrenheit |
Lower Oven Features
| # of lights | 24 |
| Convection Element (Watt) | 14,000 / 12,000 (LNG/LPG) |
Oven Features
| Configuration | Double Oven |
| Convection Conversion | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Freestanding | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® + Self Clean |
| Oven Modes | Bake, Broil, Warm, Pizza, EasyClean, SelfClean, Delayed Timed Cook, Timed Cook |
| Oven Type | Double Oven |
| ProBake Convection® | Yes |
Power/Ratings
| Amp at 120V | 8.3a |
| kW at 120V | 0.96kw |
| Energy Requirements | 120 VAC |
Summary
| Self + EasyClean® | Yes |
| Type | Gas Double Oven |
Upper Oven Features
| Bake Element (BTU) | 14,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
| Broil Element (BTU) | 14,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
Venting System
| Power Levels | 1 |
| Speed Levels | 2 |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 048231319454 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.31 in. |
| Length | - |
| Weight | 224 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
| Depth (including handle) | 28.93" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 9 1/4" x 20" |
| Shipping Weight (lbs) | 247 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.31 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 264 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 264 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...















