30'' Electric Range - LFEF3054TF
30'' Electric Range
Model: LFEF3054TF

30'' Electric Range
Model: LFEF3054TF
Key Features
Steam Clean
EasyCare™ Stainless Steel
Quick Boil
Extra-Large Element
SpaceWise® Expandable Elements
Large Capacity
Color-Coordinated Oven Door with Large Window
Timed Cook Option
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Steam Clean
A 30-minute light oven cleaning that’s chemical-free, odor-free, and fast.
EasyCare™ Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Quick Boil
Get meals on the table faster with our 3,000W element - water boils faster than the traditional setting.
Extra-Large Element
With our extra-large 12" element, you have more flexibility to fit larger pots and pans.
SpaceWise® Expandable Elements
Flexible elements expand to meet your cooking needs - big or small.
Large Capacity
Our large capacity oven gives you room to cook more dishes at once.
Color-Coordinated Oven Door with Large Window
Our large oven window makes it easier to check on the status of your dish without having to open the oven door.
Timed Cook Option
Lets you set the oven to begin cooking at a predetermined time. (Control panel colors vary by model)
Electronic Kitchen Timer
Times up to 12 hours (control panel colors vary by model)
Keep Warm Zone
Keep food warm until everything — and everyone — is ready.
Store-More™ Storage Drawer
With the Store-More™ Storage Drawer, you will have extra space to store your cookware.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Capacity | 5.4 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | No |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Delay Clean | No |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner Size | 12" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner | 2,700 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1,200 Watts |
| Left Front Element Burner (Small) | 1,400 Watts |
| Left Front Element Burner (Large) | 3,000 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1,200 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Supply Connection Location | Bottom Center |
Exterior
| Cooktop Finish | Black |
| Drawer Finish | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Material | Plastic |
Oven
| Bake Element | 2,600 Watts |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 3,000 Watts |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.75 in. |
| Length | 28.44 in. |
| Weight | 166.25 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 44 1/4" |
| Oven Interior Height | 19 3/4" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52.75 in. |
| Shipping Length | 33.44 in. |
| Shipping Weight | 206.25 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 206.25 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.85 lbs. |
| Total of Cubes | 23.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.85 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Missouri.
















