30'' Front Control Gas Range - LFGH3054UF
30'' Front Control Gas Range
Model: LFGH3054UF

30'' Front Control Gas Range
Model: LFGH3054UF
Key Features
Built-in Look
Hidden Bake Element
Flexible Five Burner Cooktop
Quick Boil
One-Touch Self Clean
Continuous Grates
Low Simmer Burner
One-Touch Self Clean
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Built-in Look
Upgrade your kitchen and get the look of a built-in range, with the fit of a traditional freestanding range. This Frigidaire front control range easily fits into 30" cutouts.
Hidden Bake Element
Keeping the bottom of your oven clean and is easy with a hidden heating element.
Flexible Five Burner Cooktop
Get ultimate cooking flexibility with a powerful gas cooktop that has five elements designed to handle all of your cooking needs.
Quick Boil
Get meals on the table faster with our 17,000 BTU burner - water boils faster than the traditional setting.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Continuous Grates
Continuous grates make it easy to move heavy pots and pans between burners without lifting.
Low Simmer Burner
Perfect for cooking delicate foods and sauces.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Store-More™ Storage Drawer
With the Store-More™ Storage Drawer, you will have extra space to store your cookware.
Frigidaire Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire® front control range will fit your existing range cutout, or we will reimburse up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Capacity | 5 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | No |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Self Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Continuous |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner | 17000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 12000 BTU |
| Left Rear Element Burner | 9500 BTU |
| Center Rear Element Burner | 9500 BTU |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 5 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Supply Connection Location | Bottom Center |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Drawer Finish | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Material | Plastic |
| Manifold Finish | Color Coordinated |
Oven
| Bake Element | 18000 BTU |
| Bake System | Yes |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36.63 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 180.5 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 47" |
| Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41.63 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 220.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 220.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.57 lbs. |
| Total of Cubes | 16.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.57 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Missouri.
















