$1,499.00
Only 1 left in stock, order soon!
6.3 cu ft. Smart Wi-Fi Enabled True Convection InstaView® Electric Range with Air Fry - LREL6325F
6.3 cu ft. Smart Wi-Fi Enabled True Convection InstaView® Electric Range with Air Fry
Model: LREL6325F

















Product Video

360 View
6.3 cu ft. Smart Wi-Fi Enabled True Convection InstaView® Electric Range with Air Fry
Model: LREL6325F
$1,499.00
Only 1 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
Current Rebates
Key Features
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
Flexible 3-in-1 UltraHeat™ Element
Room for the Turkey and the Sides as Well
Brilliant Blue Interior
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
ThinQ Care Helps Keep Your Appliances Running Smoothly
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
Make fries, wings, and more. There's no pre-heating, less oil, and no extra gadgets on the counter.¹
Flexible 3-in-1 UltraHeat™ Element
The 3-in-1 element goes from 12” to 9” with a turn, for the right size when you need it.
Room for the Turkey and the Sides as Well
Whether you’re baking large batches of cookies or a 20-pound turkey and the sides for the holidays, this spacious 6.3 cu. ft. oven can fit it all.
Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app2 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your range remotely, send it cooking instructions with ThinQ Recipe or scan-to-cook³, connect with Google or Alexa voice assistants, and access Smart Diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help them run smoothly. Learn more.
ThinQ Care Helps Keep Your Appliances Running Smoothly
Discover ThinQ Care in the ThinQ® app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your smartphone to help keep your LG smart appliances running smoothly.⁴
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Simply spray the oven interior with water, press the EasyClean® button, and let the oven do the work in just 10 minutes—without chemicals or high-heat. Then, easily wipe away the leftover residue.⁵
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | PrintProof® Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Ceramic Glass, Stainless Steel |
| Knobs | Stainless Steel Appearance, Weighted |
| Oven Door Feature | InstaView® & WideView™ Window |
Capacity
| Total Capacity | 6.3 cu.ft. |
Cooktop
| Element Size/Wattage - Center | 7" - 100W |
| Element Size/Wattage - Left Front | 3200W (9") / 1400W (6") (UltraHeat™) |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" / 1200W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 12" 9" 6" - 3,000W / 2,200W / 1,100W |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" / 1200W |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
| Type | Radiant, Ceramic Glass |
Controls
| Kitchen Timer | Yes |
| Oven Control Lock | Yes |
| Oven Control Type | SmoothTouch™ Glass Controls |
| Sabbath Mode | Yes |
| Timed Cook | Yes |
Drawer Features
| Type | Storage |
Features
| EasyClean® Interior | Yes |
Lower Oven Features
| # of lights | 7 |
Oven Features
| Bake Element | 3400W |
| Broil Element | 4200W |
| Broil element pass | 3 |
| Convection Conversion Auto-Adjust | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Freestanding | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® + Self Clean |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light | Halogen |
| Oven Modes | Bake, Broil, Air Fry, Proof, EasyClean®, Self Clean, Convection Bake, Convection Roast Keep Warm, Frozen Meal, Slow Cook, Favorite |
| Oven Type | Single Oven |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
Power/Ratings
| Amp Rating at 208V | 46.6 |
| Amp Rating at 240V | 53.8 |
| KW Rating at 208V | 9.7 |
| KW Rating at 240V | 12.9 |
| Required Power Supply (amp) | 40a |
Summary
| Fuel Type | Electric |
| Series | LG |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| 3rd Party Connected Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
Venting System
| Vent Air Flow (CFM) | 5 |
Warranty/UPC
| UPC | 048231341455 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 168 lbs. |
| Overall Depth (in) - including handle | 28.87" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
| Shipping Weight (lbs) | 191 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 208 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 208 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
















