$1,597.00
Was$1,599.00Save $2.00
6.3 cu ft. Smart Wi-Fi Enabled True Convection InstaView® Electric Range with Air Fry - LREL6325D
6.3 cu ft. Smart Wi-Fi Enabled True Convection InstaView® Electric Range with Air Fry
Model: LREL6325D

















Product Video

360 View
6.3 cu ft. Smart Wi-Fi Enabled True Convection InstaView® Electric Range with Air Fry
Model: LREL6325D
$1,597.00
Was$1,599.00Save $2.00
Current Rebates
Key Features
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
Flexible 3-in-1 UltraHeat™ Element
Room for the Turkey and the Sides as Well
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
Make fries, wings, and more. There's no pre-heating, less oil, and no extra gadgets on the counter.¹
Flexible 3-in-1 UltraHeat™ Element
The 3-in-1 element goes from 12” to 9” with a turn, for the right size when you need it.
Room for the Turkey and the Sides as Well
Whether you’re baking large batches of cookies or a 20-pound turkey and the sides for the holidays, this spacious 6.3 cu. ft. oven can fit it all.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Black Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Ceramic Glass, Black Enamel Frame |
| Knobs | Stainless Steel Appearance, Weighted |
| Oven Door Feature | InstaView® & WideView™ Window |
Cooktop
| Element Size/Wattage - Center | 7" Single, 100W Warming Zone |
| Element Size/Wattage - Left Front | 3200W (9") / 1400W (6") (UltraHeat™) |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" - 1,200W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 3000W (12") / 2200W (9") / 1100W (6") |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" - 1,200W |
| No. of Burners | 5 |
| Type | Radiant, Ceramic Glass |
Controls
| Kitchen Timer | Yes |
| Oven Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Timed Cook | Yes |
Lower Oven Features
| # of lights | 7 |
Oven Features
| Bake Element | 3400W |
| Broil element pass | 3 |
| Convection Conversion Auto-Adjust | Yes |
| Freestanding | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® + Self Clean |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light | Halogen |
| Oven Modes | Bake, Broil, Air Fry, Proof, Easy&Self Clean, Convection Bake, Convection Roast Keep Warm & Warm, Frozen Meal, Slow Cook, Favorite |
| Oven Type | Single Oven |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
Power/Ratings
| Amp Rating at 208V | 46.6 |
| Amp Rating at 240V | 53.8 |
| KW Rating at 208V | 9.7 |
| KW Rating at 240V | 12.9 |
| Required Power Supply (amp) | 40a |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| 3rd Party Connected Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
Venting System
| Vent Air Flow (CFM) | 5 |
Warranty/UPC
| UPC | 048231341462 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 168 lbs. |
| Overall Depth (in) - including handle | 28.87" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
| Shipping Weight (lbs) | 191 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 208 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 208 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
















