$2,799.00
6.9 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Gas Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection® and EasyClean® - LTG4715BD
6.9 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Gas Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection® and EasyClean®
Model: LTG4715BD














6.9 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Gas Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection® and EasyClean®
Model: LTG4715BD
$2,799.00
Key Features
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time
LG ProBake Convection® delivers even baking results on every rack, every time. Inspired by pro-style ranges, this new LG range moved the heating element from the bottom of the oven to the back wall for optimal heat distribution.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 31 31/32" x 51" x 30 17/32" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 9 1/4" x 20" |
Accessories
| Conversion Kit | Yes |
| Griddle Plate | Yes |
| Meat Probe | Yes |
| Wok Grate | Yes |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Black Stainless Steel, Matte Black Stainless Steel, Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Stainless Steel |
| Handle/Knobs | Matte Black Stainless Steel, Black Stainless Steel, Stainless Steel |
| Knobs | Aluminum |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
| PrintProof™ Finish | Yes |
Capacity
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.3 cu.ft. |
| Oven Capacity (cu. ft.) | 6.9 cu.ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 2.6 cu.ft. |
Cooktop
| Burner Simmer / BTU - Left Front | 1330 |
| Burner Simmer / BTU - Left Rear | 650 |
| Burner/BTU - Center (LNG/LPG) | 2300 |
| Burner/BTU - Left Front | 12,000/10,000 |
| Burner/BTU - Left Rear | 9100 / 9100 |
| Burner/BTU - Right Front | 18500 / 12500 (UltraHeat™) |
| Burner/BTU - Right Rear | 5000 / 5000 |
| No. of Burners | 4 |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooking Complete Reminder Volume | 1. High 2. Low 3. Mute |
| Cooktop Control Type | Front Tilt-Control Knobs |
| Display | VFD |
| Language | English |
| Oven Control Type | Glass Touch (SmoothTouch™) and Control Knob |
| Temperature Unit of Measure | Celsius, Fahrenheit |
Features
| Auto Reheat | 1200 |
| EasyClean® Interior | Yes |
Lower Oven Features
| Convection Burner (BTU/h) | 14,000 / 12,000 (LNG/LPG) |
| No. of Rack Positions | 2 |
Oven Features
| Convection Conversion | Yes |
| Convection System/Mode/Cooking System | ProBake Convection® |
| Door Lock | Yes |
| Double Oven | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Oven Cooking System | Conventional |
| Oven Modes | Bake, Convection Bake, Convection Roast, Warm, Proof, EasyClean, SelfClean, Remote Start |
| ProBake Convection® | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Slide-In | Yes |
Power/Ratings
| Amp at 120V | 8.5a |
| kW at 120V | 996w |
| Energy Requirements | 120 VAC |
Summary
| Fuel Type | Gas |
| Self + EasyClean® | Yes |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Upper Oven Features
| Bake Element (BTU) | 14,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
| Broil Element (BTU) | 14,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
Venting System
| Exhaust Grease Filter | 1 |
| Speed Levels | 2 |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 37.87 in. |
| Length | - |
| Weight | 225 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 31 31/32" x 51" x 30 17/32" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 9 1/4" x 20" |
| Overall Depth (in) - including handle | 28.93" |
| Shipping Weight (lbs) | 280 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 42.87 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...















