6.0 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer - DBXR463GBWW
6.0 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer
Model: DBXR463GBWW




6.0 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer
Model: DBXR463GBWW
Key Features
Auto Dry
Dura Drum interior
Four heat selections
Interior dryer light
Six dry cycles
Quiet-By-Design
Upfront lint filter
Reverse-a-door
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Four heat selections
Provide the right temperature for the right drying results
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Six dry cycles
Flexible options for drying, dewrinkling and fluffing
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Upfront lint filter
Makes cleaning out lint easy
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Auto |
| Speed Dry | Yes |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Cottons Cycle | Yes |
| Number of Cycles | 6 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Heat Selections | 4 |
| Timed Dry | Damp Dry |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra-Large |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.0 cu ft |
You might also like these best sellers...















