$1,249.00
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle - GFD85ESSNWW
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD85ESSNWW




























Product Video

7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD85ESSNWW
$1,249.00
Key Features
Stainless steel drum
Washer Link
Powersteam
Built-in WiFi
Sanitize Cycle
Quick Dry
Reduce Static
Wrinkle Care
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Stainless steel drum
Enjoy premium durability with a drum that resists rust and helps protect clothes
Washer Link
Wirelessly links your washer to your dryer so you only choose a setting once
Powersteam
Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam
Built-in WiFi
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Reduce Static
Prevent static cling with a gentle mist near the end of the cycle
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Communication | Washer Link |
| Front Serviceable | Yes |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Electric |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Steam | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Product Type | Stackable |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| SteamRefresh | Yes |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Control Type | Power On/Off |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryness Levels | Dry |
| Timed Dry | Less Time - |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Additional Dryer Features | ecoDry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Dryer Cycles | Washer Link |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) |
| Control Type | Start/Pause |
| Dryer Control Features | Remote Start |
| Additional Cycles | Reduce Static |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Remote Start |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Additional Dryer Features | Vent Sensing |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Dryer Features | Y-connector, short and long steam hoses included |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | LED Display |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Towels |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Dryer Cycles | Steam Refresh |
| Dryer Cycles | Steam Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryness Levels | Extra Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Product Type | Front Load Matching |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Timed Dry | More Time + |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 142 lb |
| Net Weight | 132 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
APPEARANCE
| Handle Color | White |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | White |
| Trim/Accents | Chrome/Dark Knob |
| Installation | True32 Closet Depth |
| Door Style | Reversible Door |
| Door Style | See-Thru |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Door Style | Glass |
| Installation | Power Cord Not Included |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V/240V,5600W,24A,60Hz or 120V/208V,4400W,22A,60Hz |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Hertz | 60 |
| Watts | 5600 |
ACCESSORIES
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728SNWW (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528SNWW (Sold Separately) |
| Inlet Hose | WH41X10207 (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 132 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 172 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 172 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...

















