7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity SteamDryer™ with Sensor Dry - DLEX3250W
Key Features
Big time saver
The quick fix
Smooth operator
Wash the unwashable
Really dry clothes
7.3 cu ft Ultra Large Capacity
TrueSteam Technology
SteamFresh Cycle
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Big time saver
Do laundry a little less often. With 7.3 cubic feet of capacity, this dryer handles really large loads. Saving you time and energy.
The quick fix
Late for the party and no time to iron your favorite outfit? The SteamFresh Cycle refreshes, and reduces wrinkles in up to five garments at a time with one 20-minute dryer cycle.
Smooth operator
A lot of those drying headaches can be a thing of the past. Our TrueSteam Technology generates real steam to reduce wrinkles and odors, and practically eliminates the need for ironing.
Wash the unwashable
You probably wish you could clean your throw pillows or children’s toys. With the SteamSanitary Cycle, you can. It uses steam to safely sanitize items marked as non-washable.
Really dry clothes
What’s worse than pulling clothes out of the dryer and finding they’re still damp? Our Sensor Dry system measures the moisture levels during the cycle and automatically adjusts the drying time, to help ensure you get dry laundry every time.
7.3 cu ft Ultra Large Capacity
TrueSteam Technology
SteamFresh Cycle
SteamSanitary Cycle
Specifications
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 42 1/4" x 31 1/4" |
CAPACITY
| Capacity | 7.3 cu. ft. |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| UPC | 048231014007 |
APPEARANCE
| Design Look | Front Control |
| Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| SteamFresh™ Cycle | Yes |
| SteamSanitary™ Cycle | Yes |
| ReduceStatic™ Option | Yes |
| EasyIron™ Option | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| Top Plate | Painted Steel |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic |
| Door Rim | Chrome Rimmed Glass Door |
| Available Colors | White (W), Wild Cherry Red (R), Graphite Steel (V) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Transparent Glass Door | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting / Gas: 3 Way Venting |
| Drum Light | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Drying Rack | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
OPTIONS
| Pedestal | WDP4W, WDP4R, WDP4V |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 3/5" x 28 2/5" |
| Stacking Kit | KSTK1 |
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | 3911EZ9131X |
POWER SOURCE
| Ratings | CSA Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 15 Amps (Gas) / 240V, 30 Amps (Electric) |
| Type | Gas/Electric |
DRYING PROGRAMS
| Options | More Time, Less Time, Custom Program, Damp Dry Signal, Wrinkle Care, Child Lock, ReduceStatic™, EasyIron™, Rack Dry, End of Cycle Signal |
| Drying Levels | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Less Dry, Damp Dry |
| No. of Programs | 9 |
| Programs (Sensor Dry) | Cotton/Normal, Perm. Press, Towels, Delicates, Heavy Duty, SteamFresh™, SteamSanitary™ |
| Programs (Manual Dry) | Speed Dry, Air Dry |
| No. of Options | 10 |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
| Manual Dry Times | 60 min., 50 min., 40 min., 30 min., 20 min., More Time/Less Time |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.69 in. |
| Length | 29.75 in. |
| Weight | 130.1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.69 in. |
| Shipping Length | 34.75 in. |
| Shipping Weight | 170.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170.1 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.57 lbs. |
| Total of Cubes | 17.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.57 lbs. |
You might also like these best sellers...





















