$949.00
7.3 Cu. Ft. Gas Dryer With Sensor Dry Technology - DLG7101W
$949.00
Key Features
Get It Dry the First Time
Get It All Done in Less Time
Keep Clothes Wrinkle Free
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Get It Dry the First Time
Our Sensor Dry system measures the moisture levels during the cycle and automatically adjusts the drying time to help ensure you get dry laundry every time.
Get It All Done in Less Time
Ultra-large capacity (7.3 cu.ft.) means you have the room to do more laundry in fewer loads.
Keep Clothes Wrinkle Free
Always forgetting to remove your laundry? No problem. Choosing the Wrinkle Care option periodically tumbles your laundry to keep clothes wrinkle free.
Certifications
Warranty / Certifications
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 47 1/8" x 30 7/8" |
ENERGY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
DRYER OPTIONS
| No. of Options | 7 |
| Options | Wrinkle Care |
WARRANTY/UPC
| UPC | 48231024006 |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
FABRIC CARE FEATURES
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
DRYER PROGRAMS
| Programs (Sensor Dry) | Cotton/Normal, Perm Press/Casual, Heavy Duty, Bulky/Bedding, Delicates, Speed Dry (Manual Dry), Air Dry (Manual Dry), Freshen Up (Manual Dry) |
| No. of Programs | 8 |
| Drying Levels | 3 |
| Manual Dry Times | 60, 40, 20 min, More-Less |
| Options | Wrinkle Care |
| Temperature Settings | 3 |
MATERIALS AND FINISHES
| Cabinet | Painted Steel |
| Door/Trim | Solid/White |
| Available Colors | White (W) |
| Tub Rear | Painted |
| Aluminized Alloy Alcosta Steel Drum | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Reversible Door | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Venting Option | 3 Way Venting |
| FlowSense™ Duct Clogging Sensor | Yes |
DRYER DETAILS
| Temperature Settings | 3 |
| Drying Levels | 3 |
| Manual Dry Times | 60, 40, 20 min, More-Less |
OPTIONS
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
POWER SOURCE
| Electrical Requirements/Type | 120V, 15Amps |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Gas |
| BTU | 20,000 Feet |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 118.6 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 158.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 158.6 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 253.56 lbs. |
| Total of Cubes | 20.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 253.56 lbs. |
You might also like these best sellers...




















