$1,249.00
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Rear Control Gas Dryer with EasyLoad™ Door - DLG7401VE
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Rear Control Gas Dryer with EasyLoad™ Door
Model: DLG7401VE
















Product Video

360 View
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Rear Control Gas Dryer with EasyLoad™ Door
Model: DLG7401VE
$1,249.00
Key Features
Smooth, Quiet Performance
The Ultimate Laundry Hack
FlowSense™ Duct Clogging and Clean Filter Indicators
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Load & Unload Easier Than Ever
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
The Ultimate Laundry Hack
With Smart Pairing™, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle.
FlowSense™ Duct Clogging and Clean Filter Indicators
Know when it's time to clean ducts & lint filter to ensure great drying & lower utility bills.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. Learn more.
Load & Unload Easier Than Ever
The dual-opening options of the LG EasyLoad™ door make loading and unloading the dryer easier than ever.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 8 |
| Dryer Programs | Air Dry (Manual Dry), Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Drum Light, Custom PGM, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| Product Color | Graphite Steel |
| Matching Washer | WT7400CV |
| EasyLoad® Door | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLE7400VE |
| Gas Dryer Option | DLG7401VE |
| Series | LG |
| Steam | No |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
Energy
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| AI Sensor Dry™ | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | No |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wifi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Grahphite Steel V, White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Drum Rear | Painted |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 5 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174026694 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 129.8 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
| Weight (Carton) | 149.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
















