$1,149.00
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Rear Control Gas Dryer with EasyLoad™ Door - DLG7401WE
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Rear Control Gas Dryer with EasyLoad™ Door
Model: DLG7401WE















Product Video

7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Rear Control Gas Dryer with EasyLoad™ Door
Model: DLG7401WE
$1,149.00
Key Features
ThinQ Offer: Get an extra 1-year limited warranty (up to $185 value) through 12/31/24. Terms applyá¶²
7.3 cu.ft. Ultra Large Capacity lets you clean larger loads
Load and unload with the convenient dual-opening options of the LG EasyLoad dryer door
Get the ThinQ app to access smart functions and ThinQ Care alerts
Sensor Dry automatically adjusts drying time —saving energy with less wear and tear on clothes
With the FlowSense Duct Clogging and Lint Filter Indicators, keep dryer clean, efficient and safe
ENERGY STAR Certified—High efficiency sensor drying and low-heat settings save energy & money
_feature_
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
ThinQ Offer: Get an extra 1-year limited warranty (up to $185 value) through 12/31/24. Terms applyá¶²
7.3 cu.ft. Ultra Large Capacity lets you clean larger loads
Load and unload with the convenient dual-opening options of the LG EasyLoad dryer door
Get the ThinQ app to access smart functions and ThinQ Care alerts
Sensor Dry automatically adjusts drying time —saving energy with less wear and tear on clothes
With the FlowSense Duct Clogging and Lint Filter Indicators, keep dryer clean, efficient and safe
ENERGY STAR Certified—High efficiency sensor drying and low-heat settings save energy & money
_feature_
Terms and restrictions apply. Not available in Florida. See full terms.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 8 |
| Dryer Programs | Air Dry (Manual Dry), Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Drum Light, Custom PGM, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| Product Color | White |
| Matching Washer | WT7400CW |
| EasyLoad® Door | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLE7400WE |
| Gas Dryer Option | DLG7401WE |
| Series | LG |
| Steam | No |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
Energy
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| AI Sensor Dry™ | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | No |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wifi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Grahphite Steel V, White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Transparent Glass/Silver painted |
| Drum Rear | Painted |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 5 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174026656 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 129.8 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
| Weight (Carton) | 149.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
















