7.8 cu. ft. capacity gas dryer with stainless steel drum and steam - GTD86GSPJMC
7.8 cu. ft. capacity gas dryer with stainless steel drum and steam
Model: GTD86GSPJMC



















7.8 cu. ft. capacity gas dryer with stainless steel drum and steam
Model: GTD86GSPJMC
Key Features
Steam Select
Steam Refresh
Steam Dewrinkle
Dryer rack
Clean Speak Communication System
My Cycle Settings
Speed dry
5 heat selections
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Steam Select
For the best results, customize your cycle by specifying the number of garments needing to be steamed
Steam Refresh
Rejuvenate lightly worn clothes by getting rid of wrinkles and odors with this convenient setting using the power of steam
Steam Dewrinkle
Stored or wrinkled clothes come out wrinkle-free with this helpful setting that uses steam to refresh and dry a load of any size
Dryer rack
Allows tumble-free drying of items like sneakers and stuffed animals
Clean Speak Communication System
Perfect drying performance is achievable thanks to the ability of the washer to communicate with the dryer to preset the dry cycle
My Cycle Settings
Dry clothes with the settings you prefer on any cycle, rather than the defaults, and store your settings for later use
Speed dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
5 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
7.8 Cu. Ft. Capacity Dryer
Handles large-size items and family-size loads
WiFi powered by SmartHQā¢
Check dryer progress from your smartphone with an app that lets you monitor cycles and settings, extend tumble time and receive alerts when clothes havenāt been removed
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Style | Top-Loading |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Damp Alert |
| Dryer Control Features | Delay Dry up to 9 hours |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Dryer Control Features | Rack Dry |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| SteamRefresh | Yes |
| Number of Cycles | 13 |
| Wrinkle Care Cycle | Extended Tumble |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | LED |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Amazon Dash Replenishment |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Energy Saving Option | Yes - eDry and eMonitor |
| WiFi Connect | Built-In |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Bulky Items |
| Additional Cycles | Casuals/ Permanent Press |
| Additional Cycles | Cottons |
| Additional Cycles | Delicates |
| Additional Cycles | Jeans |
| Additional Cycles | Normal/Mixed Load |
| Additional Cycles | Quick Dry |
| Additional Cycles | Quick Fluff |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Additional Cycles | Timed Dry |
| Additional Cycles | Towels/ Sheets |
| Easy Care Cycle | Casuals |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Custom Cycles | My Settings |
| Timed Dry | 1-99 minutes |
| Timed Dry | Yes |
| Steam Select | Yes |
| Heat Selections | 5 |
| Delicates Cycle | Yes |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Extra Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Specialty Cycles | Active Wear |
| Specialty Cycles | Air Fluff |
| Specialty Cycles | Bulky Items |
| Specialty Cycles | Cottons |
| Specialty Cycles | Delicates |
| Specialty Cycles | Jeans |
| Specialty Cycles | Mixed Loads |
| Specialty Cycles | Sanitize option |
| Specialty Cycles | Speed Dry |
| Specialty Cycles | Steam Dewrinkle |
| Specialty Cycles | Steam Refresh |
| Specialty Cycles | Timed Dry |
| Specialty Cycles | Towels/Sheets |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Dual Thermistors | Yes |
| Communication | Clean Speak |
| Communication | with washer |
| Cottons Cycle | Yes |
| Additional Dryer Features | Dryer Rack |
| Additional Dryer Features | Glass Door |
| Additional Dryer Features | LED Drum Light |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Adaptive Capabilities | Yes |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Long Vent Capability | Up to 90 feet |
APPEARANCE
| Color Appearance | Metallic Carbon |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25M87 (sold separately) |
| Optional Dryer Rack Accessory | Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet Pack |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 31.9 in. |
| Weight | 132 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 36.9 in. |
| Shipping Weight | 172 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 172 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.95 lbs. |
| Total of Cubes | 23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.95 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 146 lb |
| Net Weight | 132 lb |
| Overall Depth | 31.90 in |
| Overall Height | 44 1/2 in |
| Overall Width | 28 in |
| Depth with Door Open 90° | 55.25 in |














