6.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer - GTDX185EDCC
6.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer
Model: GTDX185EDCC











6.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer
Model: GTDX185EDCC
Replaced By
Ge® 7.2 Cu. Ft. Capacity electric dryer with Spanish Panel And Up To 120 Ft. Venting
Model: ETD48EASWWB

$498.00
Was$849.00Save $351.00 (41%)
Key Features
Dura Drum interior
4 heat selections
Quick Fluff
End-of-cycle signal
Auto Dry
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Quick Fluff
Delivers ready-to-go results in minutes without heat
End-of-cycle signal
Alerts you when the load is done, so clothes can be removed before wrinkles set in
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 102 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 92 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 92 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 132 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 132 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.08 lbs. |
| Total of Cubes | 16.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.08 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Electromechanical |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Fuel Type | Electric |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 6 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Cottons Cycle | Optimum Dry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Easy Care Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Cool Down |
| Timed Dry | 80 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 6.0 cu ft |














