$1,399.00
2.4 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Compact Front Load Washer with Built-In Intelligence - WM1455HVA
2.4 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Compact Front Load Washer with Built-In Intelligence
Model: WM1455HVA
















2.4 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Compact Front Load Washer with Built-In Intelligence
Model: WM1455HVA
$1,399.00
Key Features
Generous Capacity that Fits Your Space
Save Time and Simplify Your Everyday
Premium Looks Designed to Last
Smooth Surface Helps Prevent Snags
Deep Clean with the Power of Steam
Put Peace and Quiet Back Into Your Day
Measure First, Order Right.
Built-in Intelligence Takes Out the Guesswork
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Generous Capacity that Fits Your Space
At 24" wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it's loaded with all the latest.
Save Time and Simplify Your Everyday
Control key laundry features from your phone or favorite smart speaker with the ThinQ App.
Premium Looks Designed to Last
Sleek scratch-resistant tempered glass doors are complemented by chrome trim and control knob accents.
Smooth Surface Helps Prevent Snags
Unlike porcelain & plastic, LG's stainless steel tub avoids chips that snag on & ruin clothing.
Deep Clean with the Power of Steam
AAFA certified LG washers with the Allergiene Cycle remove over 95%* of pet dander and dust.
Put Peace and Quiet Back Into Your Day
Keeps even big loads in balance to reduce washer noise and vibration.
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
Built-in Intelligence Takes Out the Guesswork
AI technology selects optimal wash settings. Washer can auto-select a compatible drying cycle.
Certifications
10 Year Warranty on Inverter DirectDrive Motor
ENERGY STAR™ Certified
Officially Certified by the Asthma and Allergy Foundation of America
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 25" 63/64 x 35 1/64" x 25 63/64" |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Capacity (cu.ft.) | 2.4 |
| Color | Graphite Steel (V) |
| Type | Compact Front Load Washer |
| Matching Dryer | DLHC1455HV |
WASH DETAILS
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Extra Hot, Hot, Warm, Cold, Tap Cold |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Spin Speeds | Extra High, High, Medium, Low, No Spin |
| Max RPM | 1400 |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 2 |
ENERGY
| IMEF | 2.07 |
| IWF | 4.2 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| CEE Tier | Tier1 |
FABRIC CARE FEATURES
| Steam Technology | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| AI DD™ | Yes |
OPTIONS/ACCESSORIES
| Hose Included | Yes |
WASH OPTIONS
| No. of Options | 9 |
| Options | Heavy Soil, Extra Rinse, Pre-wash, Delay Wash, Wi-Fi, Add Item, Remote Start, Signal, Control Lock |
CONVENIENCE FEATURES
| Auto Suds Removal | Yes |
| LoadSense | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
LIMITED WARRANTY
| Parts and Labor | 1 Year |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | 3 Years |
POWER SOURCE
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Type | Electric |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 14 |
| Programs | Normal, Heavy Duty, Bulky/Large, Sanitary, Baby Wear, Allergiene™, Tub Clean, Delicates, Hand Wash/Wool, Perm.Press, Sportswear, Speed Wash, Drain + Spin, Downloaded |
APPEARANCE
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
CERTIFICATION
| AAFA | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| Control Panel | Plastic |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door Cover | Glass |
| Top Plate | Painted Steel |
| All Available Colors | White (W)/Graphite Steel (V) |
| Door/Rim | Chrome |
THINQ® TECHNOLOGY
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| WiFi | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
MOTOR
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Axis | Horizontal |
UPC CODES
| UPC | 048231027984 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 22.25 in. |
| Weight | 154.3 lbs. |
| Weight (Carton) | 163.1 lbs (74kg) |
| Depth with Door Open | 43 1/4'' (110cm) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 27.25 in. |
| Shipping Weight | 194.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 194.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 128.7 lbs. |
| Total of Cubes | 10.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 128.7 lbs. |
You might also like these best sellers...
















