26.8 Cu. Ft. French Door Refrigerator - FGHB2868TF
26.8 Cu. Ft. French Door Refrigerator
Model: FGHB2868TF












26.8 Cu. Ft. French Door Refrigerator
Model: FGHB2868TF
Depth : Standard Depth
Key Features
CrispSeal™
Effortless™ Glide Crisper Drawers
PureSource Ultra®II Ice & Water Filtration
PureAir Ultra® II Filters
Even Temp™
Adjustable Interior Storage
Store-More™ Flip-Up Shelves
Smudge-Proof® Stainless Steel
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
CrispSeal™
Humidity controlled crispers maintain moisture for market fresh produce.
Effortless™ Glide Crisper Drawers
Our humidity-controlled crisper drawers can be configured any number of ways, either side-by-side or stacked on top of each other so you can organize your refrigerator the way you want.
PureSource Ultra®II Ice & Water Filtration
Discover how our genuine filtration works to keep your water cleaner. PureSource Ultra® II Water Filters remove 99.3% of lead and 99.9% of cysts from your household water.
PureAir Ultra® II Filters
Our PureAir Ultra® air filters effortlessly keep the air in your refrigerator fresh.
Even Temp™
Maintain an even temperature throughout the refrigerator.
Adjustable Interior Storage
Over 100 ways to organize and customize your refrigerator.
Store-More™ Flip-Up Shelves
Easily make room for tall or large items.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Store-More™ Shelves
More space to store your food with edge-to-edge shelves.
Full-Width Cool-Zone™ Drawer
A large capacity Cool Zone™ drawer extends completely and provides space to easily store anything from sheet cakes and large platters to snacks and juice boxes.
Express-Select® Controls
Easily select options with the touch of a button.
Freezer Basket with Divider
Deep freezer storage with adjustable divider keeps food organized and accessible.
Effortless™ Glide Freezer Drawers
Drawers glide out smoothly and fully extend, giving you easy access to what's inside.
Specifications
Other
| Annual Energy | 715 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Prop 65 Label | No |
| Refrigerant Type | R-134 |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 8.7 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 18.17 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 26.8 Cu. Ft. |
Controls
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | No |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Water Filter Indicator | Yes |
Awards
| Good Housekeeping Seal | No |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | Yes |
Dispenser
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter-Depth | No |
| Door Stops | No |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Rear Bottom |
Garage Ready
| Basket Divider | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
Ice Maker
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Fresh Food Section |
| Second Ice Maker | No |
Refrigerator
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable 2 Liter Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Other Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 2 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 346.75 lbs. |
| Height With Hinge | 70 3/16" |
| Height Without Hinge | 69 7/8" |
| Width of Cabinet | 36" |
| Depth With Door | 33 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 47 3/8" |
| Depth With Door and Handle | 35 7/8" |
| Depth With Drawer Open | 55" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 386.75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 386.75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 634.53 lbs. |
| Total of Cubes | 51.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 634.53 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.
















