21.5 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator - GRMC2273BF
21.5 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator
Model: GRMC2273BF




21.5 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator
Model: GRMC2273BF
Depth : Counter Depth
Replaced By
22 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator
Model: GRMC2273CF

$2,448.00
Was$3,899.00Save $1,451.00 (37%)
Key Features
Best-In-Class Crisper Freshness Technology
SpaceWise® Organization System
Custom-Flex® Temp Drawer
Monitor & control from anywhere with our app
Reduce food waste & energy consumption
PurePour Connect™ Water Filter
TwinTech® Cooling System
ENERGY STAR® Certified
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Best-In-Class Crisper Freshness Technology
Lettuce and broccoli stay fresh and crisp for longer in our exclusive CrispSeal® Fresh crispers than in any comparable competitive crispers.* Our 3 advanced technologies block out dry air, automatically optimize humidity while removing excess moisture, and our built-in antioxidant filter reduces ethylene gas, odors and preserves produce color.
SpaceWise® Organization System
Get more storage out of your refrigerator with clever organization solutions that maximize usable space, including in-door condiment storage, a slide-under shelf, a SnackZone, a flexible bin which can be used as crisper or an open compartment, and accessory railing system which works with our optional storage pan.
Custom-Flex® Temp Drawer
Get extra space for all your most used items. Store yogurt, beer, or even frozen pizzas with the middle drawer that can be a refrigerator or a freezer.
Monitor & control from anywhere with our app
Have peace of mind that your food and water is kept fresh. Our connected refrigerator will notify you via our app if your door is left open, your unit reaches a high temp or loses power, and even remind you when filters need to be replaced.
Reduce food waste & energy consumption
Packed with technologies that reduce food waste and energy consumption, our refrigerator is a smart option for the environment and your wallet.
PurePour Connect™ Water Filter
Keep safer, great tasting water flowing and reduce up to 99% of contaminants while cutting back on plastic and the cost of bottled water with our water filter.
TwinTech® Cooling System
Our cooling system ensures temperature and airflow distribution is even in both the refrigerator and freezer. This minimizes common issues, such as freezer burn and warm spots.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency with ENERGY STAR® Certified Appliances.
OpenAccess™ Door
Easily access your favorites - reach up to 75% of your food with only one door open.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Flexible Storage with our Reversible Bin
Use our crisper to keep your produce fresh for longer, or flip it around to use as an open compartment to easily access items such has beverages, yogurts or snacks.
Get a Built-In Look with Counter-Depth Design
Our counter-depth refrigerator sits flush with existing cabinetry, making it easy to achieve a sleek, built-in look without the hassle of remodeling.
Enhanced Lighting
Enhanced bright LED lighting illuminates every level on the inside, and our ambient pocket handle offers an ambient light for your kitchen.
PureAir® AF-2™ Air Filter
Our air filter performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresh for longer.
Auto-Close Doors
Avoid spoiled food with our auto-close doors, which ensure your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5" or less.
Certifications
ENERGY STAR Certified
CSA Listed
Specifications
Other
| Annual Energy | 668 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Dual Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Convertible Zone Capacity | 2.6 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 5.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.1 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 21.5 Cu. Ft. |
Controls
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Second Control Location | Drawer |
| Water Filter Indicator | Yes |
Certifications and Approvals
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Convertible Compartment
| Adjustable Drawer Divider | Yes |
| Control Location | Drawer |
| Convertible Drawer | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Temperature Range | -6° to 45°F |
Dispenser
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Dispenser Location | External |
| Dispenser Height | 10 2/5" |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Finish | Smooth |
| Door Stops | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
Garage Ready
| Auto Close Drawer | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Basket Divider | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Drawer Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 1 |
Connectivity
| Wi-Fi Enabled | Yes |
Ice Maker
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Fresh Food Section |
| Ice Shape | Pyramid |
| Second Ice Maker | No |
Refrigerator
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | MultiLevel LED |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 1 |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Other Door Bins | 3 |
| Total Number of Door Bins | 7 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 2 |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 313 lbs. |
| Height With Hinge | 70 3/16" |
| Height Without Hinge | 68 1/10" |
| Width of Cabinet | 35 7/10" |
| Depth With Door | 29 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 46 9/10" |
| Depth With Door and Handle | 32" |
| Depth With Drawer Open | 45 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 353 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 353 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 564.03 lbs. |
| Total of Cubes | 45.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 564.03 lbs. |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 68 1/10" |
| Depth With Door 90° Open | 46 9/10" |
| Freezer Capacity | 5.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.1 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 21.5 Cu. Ft. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.
















