$1,498.00
Was$1,915.00Save $417.00 (22%)
20 Cu. Ft. Standard-Depth Bottom Freezer Refrigerator - GRBN2012AF
$1,498.00
Was$1,915.00Save $417.00 (22%)
Depth : Standard Depth
Key Features
CrispSeal® Fresh Crispers
Internal Water Dispenser
Great for Small Spaces
EvenTemp™ Cooling System
SpaceWise® Organization System
Reduce food waste & energy consumption
PurePour™ Water and Ice Filter
Full-Width Drawer
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
CrispSeal® Fresh Crispers
Keep produce crisp and flavorful for longer with our 3 advanced technologies that work together to optimize the environment of your crisper.
Internal Water Dispenser
Fresh, filtered water right from your internal dispenser, while allowing for a clean exterior look.
Great for Small Spaces
30 in. width Bottom Freezer easily fits narrow and small kitchen spaces
EvenTemp™ Cooling System
Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator.
SpaceWise® Organization System
Find a place for everything with our flexible organization system, including two removable glass shelves and adjustable gallon door bin
Reduce food waste & energy consumption
Packed with technologies that reduce food waste and energy consumption, our refrigerator is a smart option for the environment and your wallet.
PurePour™ Water and Ice Filter
Keep safer, great tasting water flowing and reduce up to 99% of contaminants while cutting back on plastic and the cost of bottled water with our water filter.
Full-Width Drawer
Full-width drawer for spacious storage that you can easily access everything inside.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Enhanced LED Lighting
Bright LED lighting that illuminates every level on the inside.
PureAir® AF-1™ Air Filter
Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer.
Auto-Close Doors
Ensures your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less.
Freezer Ice Maker
Always have ice on hand with our built-in ice maker in the freezer.
Specifications
Other
| Annual Energy | 568 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 6.08 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 14.24 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 20.32 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 68 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 216.5 lbs. |
| Height With Hinge | 68 7/10" |
| Height Without Hinge | 67 9/10" |
| Width of Cabinet | 29 4/5" |
| Width With Doors 90° Open | 32 7/16" |
| Depth With Door | 31" |
| Depth With Door 90° Open | 57 5/32" |
| Depth With Door and Handle | 31" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 73 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 256.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 256.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.96 lbs. |
| Total of Cubes | 36.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.96 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 68 7/10" |
| Width | 30" |
| Depth | 31" |
| Height Without Hinge | 67 9/10" |
| Depth With Door 90° Open | 57 5/32" |
| Total Capacity | 20.32 Cu. Ft. |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Water Filter Indicator | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Height With Hinge | 68 7/10" |
| Width of Cabinet | 29 4/5" |
| Width With Doors 90° Open | 32 7/16" |
| Depth of Cabinet | 26 2/5" |
| Depth With Door | 31" |
| Depth With Door and Handle | 31" |
| Freezer Capacity | 6.08 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 14.24 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Counter-Depth | No |
| Door Finish | Smooth |
| Door Swing | Reversible |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Rear Bottom |
| Air Filter | No |
| Auto Close Drawer | No |
| Automatic Defrost | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Baskets / Bins Material | Plastic |
| Drawer Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Pizza / Ice Cream Shelf | Yes |
| Shelf Material | Plastic |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Number of Drawers | 1 |
| Annual Energy | 568 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 216.5 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Wi-Fi Enabled | No |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Frozen Section |
| Ice Shape | Pyramid |
| Adjustable Temperature Drawer | No |
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | No |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Condiment Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 3 |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 67 9/10" |
| Depth With Door 90° Open | 57 5/32" |
| Freezer Capacity | 6.08 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 14.24 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 20.32 Cu. Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.






























