$2,448.00
Was$3,899.00Save $1,451.00 (37%)
22 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator - GRMC2273CF



















22 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator
Model: GRMC2273CF
$2,448.00
Was$3,899.00Save $1,451.00 (37%)
Depth : Counter Depth
This model is on display at:
Key Features
Smudge-Proof® Black Stainless Steel
Impressive Storage Capacity
Best-In-Class Crisper Technology
SpaceWise® Organization System
Custom-Flex® Temp Drawer
Reduce food waste & energy consumption
PurePour Connect™ Water Filter
TwinTech™ Cooling System
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Smudge-Proof® Black Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Impressive Storage Capacity
An impressive interior storage capacity that can easily fit up to 35 bags of groceries.
Best-In-Class Crisper Technology
Lettuce and broccoli stay fresh and crisp for longer in our crispers with 3 advance technologies versus comparable competitive crispers.
SpaceWise® Organization System
Find a place for everything with our flexible organization solutions that maximize usable space and adapts to your families needs.
Custom-Flex® Temp Drawer
Customize your space for all your most used items. Store yogurt, beer, or frozen pizzas with the middle convertible drawer that can be a refrigerator or a freezer.
Reduce food waste & energy consumption
Packed with technologies that reduce food waste and energy consumption, our refrigerator is a smart option for the environment and your wallet.
PurePour Connect™ Water Filter
Keep safer, great tasting water flowing and reduce up to 99% of contaminants while cutting back on plastic and the cost of bottled water with our water filter.
TwinTech™ Cooling System
Our cooling system ensures temperature and airflow distribution is even in both the refrigerator and freezer.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
OpenAccess™ Door
Easily access your favorites - reach up to 75% of your food with only one door open.
Flexible Storage with our Reversible Bin
Use our crisper to keep your produce fresh for longer, or flip it around to use as an open compartment to easily access items such as beverages, yogurts or snacks.
Counter-Depth Design
Our counter-depth refrigerator sits flush with existing cabinetry, making it easy to achieve a sleek, built-in look.
Enhanced Lighting
Bright LED lighting illuminates every level on the inside, and on the outside our pocket handle offers an ambient light for your kitchen.
PureAir® AF-2™ Air Filter
Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer.
Auto-Close Doors
Ensures your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less.
Certifications
ENERGY STAR Certified
CSA Listed
Specifications
Other
| Annual Energy | 668 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Dual Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Convertible Zone Capacity | 2.6 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 5.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.1 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 21.5 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 313 lbs. |
| Height With Hinge | 70 1/5" |
| Height Without Hinge | 69 1/10" |
| Width of Cabinet | 35 7/10" |
| Width With Doors 90° Open | 45 7/10" |
| Depth With Door | 29 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 46 9/10" |
| Depth With Door and Handle | 32" |
| Depth With Drawer Open | 45 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 353 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 353 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 564.03 lbs. |
| Total of Cubes | 45.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 564.03 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 70 1/5" |
| Width | 35 9/10" |
| Depth | 32" |
| Height Without Hinge | 69 1/10" |
| Depth With Door 90° Open | 46 9/10" |
| Depth With Drawer Open | 45 1/4" |
| Total Capacity | 21.5 Cu. Ft. |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Second Control Location | Drawer |
| Water Filter Indicator | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Adjustable Drawer Divider | Yes |
| Control Location | Drawer |
| Convertible Drawer | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Temperature Range | -6° to 45°F |
| Height With Hinge | 70 1/5" |
| Standard Width | 36" |
| Width of Cabinet | 35 7/10" |
| Width With Doors 90° Open | 45 7/10" |
| Depth of Cabinet | 24 3/5" |
| Depth With Door | 29 1/2" |
| Depth With Door and Handle | 32" |
| Convertible Zone Capacity | 2.6 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 5.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.1 Cu. Ft. |
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Dispenser Location | External |
| Dispenser Height | 10 2/5" |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Finish | Smooth |
| Door Stops | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Black Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
| Auto Close Drawer | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Basket Divider | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Drawer Color | White |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Annual Energy | 668 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Dual Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 313 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Fresh Food Section |
| Ice Shape | Pyramid |
| Second Ice Maker | No |
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | MultiLevel LED |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 1 |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Other Door Bins | 3 |
| Total Number of Door Bins | 7 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 2 |
Controls
| Ice Maker On/Off | Yes |
Certifications and Approvals
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 69 1/10" |
| Depth With Door 90° Open | 46 9/10" |
| Freezer Capacity | 5.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.1 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 21.5 Cu. Ft. |
Dispenser
| Dispenser Location | External |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Counter-Depth | Yes |
| Door Finish | Smooth |
Garage Ready
| Automatic Defrost | Yes |
Ice Maker
| Ice Maker | Yes |
| Second Ice Maker | No |
Refrigerator
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.

















