$3,749.00
28 cu. ft. Smart wi-fi Enabled InstaView™ Door-in-Door® Refrigerator - LFXS28596D
$3,749.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Store More.
Stylish Design You Can’t Wait to Get Your Hands On
Save Time and Simplify Your Everyday
Raid the Fridge without Losing Your Cool
Focused Freshness.
Multi-Air Flow System
Ready to Serve, at Just the Right Temp.
One Size Fills All.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Store More.
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 28 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
Stylish Design You Can’t Wait to Get Your Hands On
Fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth, so the only lasting impression is your impeccable taste. At last, the kitchen you can’t wait to show off is the kitchen that handles real-life in style.
Save Time and Simplify Your Everyday
Control key refrigerator features from your phone or favorite smart speaker with the ThinQ app.
Raid the Fridge without Losing Your Cool
Combining innovation and distinctive design, the InstaView Door-in-Door refrigerator will enhance even the most beautifully crafted kitchen. The sleek tinted glass panel illuminates with two quick knocks, so you can see inside the easy access compartment without opening the door, reducing cold air loss to help keep food fresher longer.
Focused Freshness.
LG took its advanced freshness system one step further by adding Door Cooling+ to provide a steady supply of cold air to help keep door contents at peak freshness.
Multi-Air Flow System
Multi-Air Flow System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer.
Ready to Serve, at Just the Right Temp.
This full-width, temperature-controlled drawer makes party preparations a snap. Store everything from deli platters to fruit trays at just the right temperature.
One Size Fills All.
From pitchers to pint glasses, finally there’s an ice and water dispenser that can handle just about any container you want to fill.
Reach Favorites Fast and Fit More
Offering quick and easy access to favorite foods, the popular Door-in-Door design gets even better with adjustable bins that smoothly glide up and down to fit snacks and drinks of all sizes.
Feature Videos
Qualifications
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
28 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
InstaView Door-in-Door
ThinQ Technology
Slim SpacePlus Ice System
ColdSaver Panel
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Auto Open Drawer™ (Freezer) | Yes |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Handle | SmartPull™ Handle |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Matte Black Stainless Steel, Black Stainless Steel, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal cover over mechanical parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
ENERGY
| Energy Consumption (kWh/Year) | 724 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
CAPACITY
| Freezer | 9.30 |
| Total | 27.5 |
| Refrigerator | 18.20 |
UPC CODES
| UPC | 048231794817 |
WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| No. of Shelves | 4 Split(3 Fixed+1Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | 1 |
| Cantilevered Shelves | Hybrid Cantilevered |
SUMMARY
| wi-fi Enabled | Yes |
| Door Type | French 3-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Total Capacity | 27.5 |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® | Yes |
WATER & ICE SYSTEM
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser |
| Daily Ice Production (lbs) | 6.0 lbs |
| IcePlus™ Production (lbs) | 6.5 lbs. |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 2.5 + 4.0 lbs |
| Dual Ice | Yes |
| Dispenser Light | Yes |
| Water Filter | LT1000P |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
COOLING
| Multi-Air Flow | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
| Evaporator | Yes |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Refrigerant | R600a: Low Global Warming Potential, Zero Ozone Depletion Potential and More Energy Efficient Refrigerant than R134a |
REFRIGERATOR DOOR
| Door Bin Construction | 1 Piece (clear) |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| No. of Bins | 7 Total (Including Door-in-Door®) |
CONVENIENCE
| Door Alarm | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Display Type | Membrane / White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
THINQ® SMART FEATURES
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Works with | Google Assistant and Amazon Alexa |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Voice Activation | Yes |
| Smart Grid Ready | Yes |
| ThinQ® | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 323 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth with Handles | 36 1/4" |
| Depth (Total with Door Open) | 48 1/4" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Depth without Handles | 33 3/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth without Door | 29 7/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 363 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 363 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 57.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
| Total of Cubes | 57.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
You might also like these best sellers...

























