$3,799.99
24 cu. ft. Smart wi-fi Enabled French Door Counter-Depth Refrigerator - LRFXC2406D












360 View
$3,799.99
Depth : Counter Depth
Key Features
Store More.
Sharp Design, Seamless Fit
Twice the Ice
One Size Fills All
Smart Learner Intuitive Performance
Feature Videos
Measure First, Order Right.
Most shelf space.*
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Store More.
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 24 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
Sharp Design, Seamless Fit
Enjoy a built-in look with the counter depth feature on this LG refrigerator. Thanks to its slightly shallower depth, it can stand flush with your counter top for a sleek look.
Twice the Ice
Dual ice makers, dispensed from the door and located in the freezer compartment, produce large amounts of ice so you never run out. This extra ice storage helps ensure that you have extra ice on hand for those hot summer days or when entertaining large parties.
One Size Fills All
Finally, an ice & water dispenser that can accommodate just about any bottle size. With the convenient Measured Fill feature, you can also dispense exact amounts of filtered water in ounces (4,8,16, or 32).
Smart Learner Intuitive Performance
Part of the ThinQ app, Smart Learner analyzes habits to anticipate temperature, ice & energy needs.
Feature Videos
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
Most shelf space.*
Ice makers are great, but not if it means you can't fit all of your food in the fridge. The Slim SpacePlus Ice System provides more shelf space and allows even more space for door bins.
Qualifications
24 cu. ft. Capacity
CoolGuard
Counter Depth
Tall Ice & Water Dispenser with Measured Fill
Dual Ice Maker
Slim SpacePlus Ice System
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 3-Tier Organization |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Drawer Divider | Yes |
| Ice Bin / In-Door Ice | Icemaker & Ice bin in the freezer |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
ENERGY
| Energy Consumption (kWh/Year) | 682 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
CAPACITY
| Refrigerator (cu.ft.) | 15.40 |
| Freezer (cu.ft.) | 8.10 |
| Total Capacity (cu.ft.) | 23.50 |
MATERIALS AND FINISHES
| Contour Door | Yes |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel, PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Micro Surface LED |
| No. of Shelves | 4 Split(3 Fixed+1Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crisper |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | 1 |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Temperature Control Pantry | Digital Control |
| Flat Metal Back Wall | Yes |
SUMMARY
| Series | LG |
| Door Type | 3- Door |
| Color | PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Type | French Door |
| Counter Depth | Yes |
| Total Capacity (cu.ft.) | 23.50 |
WATER & ICE SYSTEM
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Ice & Water Dispenser |
| Daily Ice Production (lbs) | 4.5 lbs |
| IcePlus™ Production (lbs) | 4.9 lbs |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 3.0 lbs + 2.5 lbs |
| Dual Ice | Yes |
| Dispenser Light | Yes |
| Water Filter | LT1000P |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Measure Fill | Yes |
COOLING
| Temperature Sensors | 9 |
| Evaporator | 2 |
| Linear Compressor | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Door Cooling+ | Yes |
| Smart Cooling Plus™ System | Yes |
| Refrigerant | R600a: Low Global Warming Potential, Zero Ozone Depletion Potential and More Energy Efficient Refrigerant than R134a |
REFRIGERATOR DOOR
| Door Bin Construction | 1 Piece (clear) |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | No |
| InstaView™ Door-in-Door® | No |
| No. of Bins | 8 |
| Adjustable Door-in-Door® Bins | No |
LIMITED WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
CONVENIENCE
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
THINQ® SMART FEATURES
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Works with | Google Assistant, Amazon Alexa |
| ThinQ® | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 276 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
| Depth with Handles | 30 3/4" |
| Depth without Handles | 28 1/4" |
| Depth without Door | 24" |
| Depth (Total with Door Open) | 42 5/8" |
| Height to Top of Case | 68 7/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 316 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 316 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
| Total of Cubes | 48.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
You might also like these best sellers...















